Bożogrobie | Jay Kristoff

 Matką Zemsty jest Cierpliwość.


Mia została Ostrzem. Duchowieństwo nie okazuje jej należnego szacunku, gdyż nie przeszła ostatniej próby. Namaszczenie przez lorda Cassiusa pozwoliło jej jednak otrzymać tytuł i zbliżyć się do zrealizowania zemsty na swoich wrogach. Mia postanawia sprzedać się do niewoli, gdy dowiaduje się o igrzyskach w Bożogrobiu. Zwycięstwo w magni pozwoli jej na zbliżenie się do konsula Scaevy oraz kardynała Duomo. Wszystko staje pod znakiem zapytania, gdy dziewczyna musi wybrać pomiędzy obowiązkiem a uczuciami...

Bożogrobie to kontynuacja przygód Mii opisanych w Nibynocy autorstwa Jaya Kristoffa. Po lekturze pierwszego tomu postanowiłam zapoznać się z dalszymi losami młodej zabójczyni. Tym razem autor przedstawia intrygę opracowaną przez bohaterkę, która zgodzi się na wszystko, aby tylko zemścić się na swoich wrogach...

Jay Kristoff ma niezwykle lekkie pióro i jego powieść czyta się z wielką przyjemnością. Drugi tom jest bardziej klimatyczny, mroczny, brutalny i zawiera więcej scen walki oraz seksu. Ponownie pojawiają się ukochane przypisy, które są jeszcze bardziej humorystyczne i uszczypliwe niż w poprzedniej części. Czytelnicy mogą liczyć na ogrom zwrotów akcji i niespodziewane wydarzenia, które niejeden raz pokrzyżują plany głównej bohaterce.

Pomysł z wykorzystaniem motywu gladiatorów był strzałem w dziesiątkę. Jay Kristoff przedstawia brutalne życie niewolników oraz ich los, który w każdej chwili może zakończyć się nagłą i bolesną śmiercią. Rozdziały będą ukazywać walki, niebezpieczne konfrontacje, drogę na szczyt i rywalizację o miejsce czempiona całego magni. Autor nie porzuca wątku związanego z cieniami, który w naprawdę interesujący sposób ma swój udział w lekturze. Autor opisuje przyjaźnie, przeszłość, plan zemsty, miłość, homoseksualizm, zabójstwa oraz intrygi.

Mia jest bohaterką silną i niezłomną, lecz autor nie tworzy z niej niezniszczalnego cyborga, a prawdziwą dziewczynę z krwi i kości, która w każdej chwili może ulec pokusie, podjąć złą decyzję czy poczuć emocje. Widoczna jest metamorfoza i zmiana postrzegania niektórych kwestii, o których wcześniej nawet nie myślała. Autor ukazuje także nowych bohaterów, którzy urozmaicają akcję. Mogę szczerze powiedzieć, że poboczne postaci są tym razem bardziej złożone i mają swój wkład w historię.

Jeśli Nibynoc była dla Was powieścią idealną to Bożogrobie stanie się literackim majstersztykiem. Jay Kristoff wodzi czytelnika za nos - potrafi nagle złamać serce i wywołać głośny okrzyk zaskoczenia. Mia z każdym kolejnym rozdziałem udowadnia, iż nic nie powstrzyma jej przed dokonaniem zemsty. Intrygi, romanse, walki gladiatorów, wędrówka pośród cieni, seks i morderstwa - tego czytelnicy mogą się spodziewać sięgając po Bożogrobie. Jeśli jesteście gotowi wraz z Mią stanąć na arenie i zawalczyć o tytuł zwycięzcy wielkich igrzysk to nie czekajcie dłużej. Ostrze w dłoń, czas na ostateczny pojedynek!

Ocena: 10/10

Bożogrobie otrzymałam od Księgarni Tania Książka. Bardzo dziękuję!
  

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

4 komentarze: