Pragnienie | Richard Flanagan

Bose stopy Mathinny. 


1841, Ziemia Van Diemena.
John Franklin wraz ze swoją żoną, Jane, dociera do kolonii karnej jako nowy gubernator. Po pewnym czasie para adoptuje małą Aborygenkę o imieniu Mathinna, która ma pokazać ludziom, czy wiedza oraz wiara mogą być narzucone z góry prymitywnym plemionom. Parę lat później, John Franklin znika. Społeczeństwo zaczyna snuć przerażające wizje dotyczące kanibalizmu, którego miała się dopuścić załoga. Jane postanawia poprosić o pomoc znanego i szanowanego pisarza - Karola Dickensa, który zagłębiając się w historię ekspedycji Johna Franklina, odkrywa również prawdę o samym sobie.

Pragnienie to kolejna powieść autorstwa Richarda Flanagana. Moja przygoda z twórczością tego autora miała swoje wzloty i upadki, lecz zaintrygowana barwnym opisem, postanowiłam sięgnąć po jego najnowszą książkę. Jak wyszło?

Richard Flanagan ponownie zmęczył mnie swoim kunsztem. Jego styl jest bardzo ciężki, dlatego powieść czyta się powoli. Przypadła mi do gustu historia opowiadająca o życiu Aborygenów i próbie przekonania ich do zmodernizowanego życia. Niestety, rozdziały mówiące o Dickensie nie zaintrygowały mnie i postrzegałam je jako niezwykle nużący łącznik pomiędzy tymi wątkami.

Pragnienie ukazuje życie wielu charakterów. Czytelnik może porównać prymitywny sposób życia Aborygenów z egzystencją wykształconych ludzi w Londynie. Pomiędzy tymi dwoma światami zauważyłam ogromną przepaść, którą również w swojej powieści podkreślił Richard Flanagan. Wątek dotyczący kultury i zwyczajów Aborygenów był według mnie jednym z najlepszych w całej powieści.

Spodobało mi się, jak wnikliwie autor zanalizował wszystkich bohaterów. Jedną z najbardziej intrygujących postaci był oczywiście Karol Dickens, którego wywody i filozoficzne podejście do życia można było zaobserwować podczas dłużących się rozdziałów. Podobało mi się również wykreowanie lady Jane, która pragnęła uratować dobre imię swojego męża.

Pragnienie to bardzo ciężka i złożona lektura, lecz myślę, że fani twórczości Richarda Flanagana znajdą w niej interesującą historię. Autor podkreślił zdecydowanie stosunek ludzi do Aborygenów oraz próbę ich nawrócenia, której skutki będziecie mogli zaobserwować w powieści. Czytelnicy szukający ambitnej i wymagającej powieści mogą być jednak zadowoleni z historii o Dickensie oraz Franklinach.

Ocena: 4/10

Pragnienie otrzymałam od Wydawnictwa Literackie. Bardzo dziękuję!

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

2 komentarze:

  1. O rajku nie czytałam nic tego autora, ale w domu mam pełno jego książek także ta może nie mnie ale dla taty będzie dobra :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Twórczość Richarda Flanagana nie każdemu przypadnie do gustu, ale warto spróbować - może jednak się spodoba?

      Usuń