Naznaczeni śmiercią | Veronica Roth

Odwaga, władza i ból.


Gdy Zgromadzenie odkrywa losy wybrańców, życie tych osób diametralnie się zmienia. Akos ma zginąć w służbie potężnej rodziny Noavek, władców ludu Shotet, którzy cechują się ogromną brutalnością. W młodym wieku trafia w ich ręce wraz ze swoim starszym bratem Elijahem, który jest wschodzącą wyrocznią - chłopak potrafi przewidzieć wszystkie możliwe perspektywy przyszłości. Na jego wizjach zależy Ryzekowi Noavekowi, który pragnie znaleźć rozwiązanie dla swojego tragicznego losu. Cyra chce natomiast wyzwolić się od bólu. Nie jest jej to jednakże dane. Dziewczyna budzi postrach jako bicz Ryzeka, który niesie wyłącznie rozpacz i zagładę. Gdy jednak losy Akosa i Cyry splatają się ze sobą, wszystko zaczyna się powoli spełniać...

Naznaczeni śmiercią to najnowsza powieść Veronici Roth, autorki bestsellerowej trylogii Niezgodna. Nie jestem ogromną fanką twórczości tej autorki, lecz zaintrygowana opisem i zachęcona pozytywnymi recenzjami, postanowiłam sięgnąć po jej utwór. Czy historia Cyry oraz Akosa jest warta uwagi?

Veronica Roth ma niezwykle lekki styl i jej powieść czyta się w przerażająco szybkim tempie. Cała historia skupia się na rodzie Noaveków i Keresethów. Akcja powoli rozwija się przez całą książkę i prowadzi do zaskakującego zakończenia, po którym pragnie się od razu poznać dalsze losy bohaterów. Nie spodziewajcie się dużej ilości zwrotów akcji czy mrożących krew w żyłach wydarzeń. Tym razem Veronica Roth dokładnie ukazuje świat, bohaterów i ich uczucia. 

Powieść opowiada Cyra, lecz zdarzają się również rozdziały, które przejmuje Akos - narracja jest wtedy prowadzona w formie trzecioosobowej. Bohaterowie podczas swoich przygód będą musieli zmierzyć się z wieloma problemami. Cyra spróbuje zrozumieć swój dar i odkryć jego zalety. Akos zawalczy natomiast o swoją rodzinę, lecz pogodzi się z konsekwencjami służenia rodzinie Noavek.

Nie poczułam ogromnej sympatii wobec bohaterów, lecz z uwagą śledziłam ich losy. Cyra była chyba najbardziej intrygującą postacią ze względu na skrywane tajemnice i niezwykły dar. W trakcie lektury przeszła wielką metamorfozę. Akos został według mnie potraktowany po macoszemu. Bohater był dla mnie tłem w odgrywanej historii - wielka szkoda, ponieważ miał w sobie ogromny potencjał.

Naznaczeni śmiercią to walka o władzę, życie, miłość i możliwość zadecydowania o własnym losie. Historia Cyry oraz Akosa pochłania i nie pozwala o sobie zapomnieć. Veronica Roth opowiedziała ciekawą historię, stworzyła niezwykły świat i intrygujących bohaterów. Utwór przypadnie do gustu fanom spokojnych, lecz wciągających powieści sci-fi oraz wielbicielom trylogii Niezgodna tej autorki. Ja jestem ze swojej przygody zadowolona i z niecierpliwością oczekuję kontynuacji Naznaczonych śmiercią. Bestsellery warto czytać!

Ocena: 8/10

Naznaczonych śmiercią otrzymałam od Księgarni Tania Książka. Bardzo dziękuję!
 

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

4 komentarze:

 1. Ja muszę w końcu przeczytać "Niezgodną". Koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bałam się, ze to nie będzie ciekawa historia, ale w pełni mnie przekonałaś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że udało mi się Ciebie zachęcić. Życzę miłej lektury!

   Usuń