Córki niczyje | Wilkie Collins

Tragiczny los Magdalen i Nory. 


1846 rok, Combe-Raven, Hrabstwo Somerset.
Młode panny Vanstone, Magdalen oraz Nora, wiodą spokojne życie w posiadłości w Combe-Raven. Wszystko jest niczym raj na ziemi: obie dziewczynki mają kochających rodziców, pasje oraz wierną guwernantkę, pannę Garth. Niestety, nagła śmierć ojca i matki odkrywa zaskakującą tajemnicę. Magdalen i Nora są dziećmi z nieprawego łoża. Obie wyrzucone na bruk, muszą radzić sobie z brakiem pozycji społecznej. Magdalen nie może jednak tak żyć. Planuje zemstę: zamierza odzyskać rodzinny majątek i oczyścić swoje dobre imię. Wraz z kapitanem Wragge'em, dziewczyna używa swoich sztuczek aktorskich i doprowadza do zaskakującego zakończenia...

Córki niczyje to powieść dziewiętnastowiecznego pisarza, Williama Wilkie Collinsa. Autor znany jest w Polsce z utworów Kobiety w bieli, Kamienia księżycowego czy Tajemnicy pałacu w Wenecji. Tym razem pierwsze wydanie Córek niczyich prezentuje nam Wydawnictwo MG. Czy warto sięgnąć po to dzieło?

Córki niczyje to wielowątkowa powieść, która oczarowała mnie od pierwszego rozdziału. Wilkie Collins porusza w swoim utworze motyw zemsty, który przewija się przez całą książkę. Przyznam, że byłam ciekawa działań Magdalen i niejeden raz zaskoczyłam się nagłym zwrotem akcji.
W powieść bardzo ciężko jest się wczuć, lecz z czasem można przyzwyczaić się do stylu pisania autora i oddać się przyjemnej lekturze.

Główną bohaterką tej powieści jest Magdalen Vanstone. To właśnie na jej postaci skupiamy się przez cały utwór. Możemy towarzyszyć dziewczynie podczas jej wzlotów i upadków oraz zachwytów czy zawodów. Z czasem możemy dostrzec zmianę zachowania i charakteru panny Vanstone. Ta metamorfoza ma ogromny wpływ na dalszy rozwój sytuacji i nieraz ciekawiłam się, co byłoby gdyby jednak pozostała tą samą osobą, co była wcześniej.

Nie mamy okazji poznać bliżej Nory Vanstone, gdy Magdalen wciela swoją zemstę w życie. Przyznam, że byłam bardzo ciekawa czym zajmuje się dziewczyna i jaki ma charakter. Podobnie było z panną Garth - co robiła w towarzystwie Nory? Tego możemy się już tylko domyślić.
Bardzo przypadły mi do gustu postacie kapitana Wragge'a i pani Wragge. To małżeństwo było jak woda i ogień.

Córki niczyje zachwyciły mnie. Losy Magdalen i Nory zawładnęły mną i odcięłam się od świata zewnętrznego na dobre dwa tygodnie. Wilkie Collins był niezwykle utalentowany i w swojej powieści z lekkością opisuje przygody panien Vanstone. Ja jestem zachwycona lekturą jaką otrzymałam i gorąco zachęcam Was do sięgnięcia po tę powieść. Zdecydowanie warto! 

Ocena: 8/10

Magdalen Vanstone towarzyszyłam w zemście dzięki Wydawnictwu MG. Bardzo dziękuję!

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

9 komentarzy:

 1. Mam w planach tę książkę, muszę tylko znaleźć więcej czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie! Ta powieść jest naprawdę cudowna!

   Usuń
 2. Ja sobie tę książkę na ten moment odpuściłam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Raczej nie skusze się na tę powieść :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka warta uwagi, mam ją na swojej liście czytelniczej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Listy książkowe w zastraszającym tempie się powiększają... Ale warto! :)

   Usuń
 5. Właśnie takie powieści, w których styl najciężej się wciągnąć, najczęściej bywają najlepsze :) Co prawda o tym autorze nigdy nie słyszałem, pora chyba jednak to zmienić!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz całkowitą rację! Twórczość Wilkie Collinsa to moje odkrycie roku - polecam sięgnąć, gdy znajdziesz czas :)

   Usuń