Ból za ból | Jenny Han, Siobhan Vivian

Zemsta jest słodka.


Wyspa Jar co roku jest odwiedzana przez miliony turystów. Cudowne widoki, piękne plaże oraz odcięcie od rzeczywistości - czego chcieć więcej? Dla trzech dziewczyn to miejsce jest przepełnione złymi wspomnieniami z przeszłości. Lillia, Mary oraz Kat łączą swoje siły przeciwko osobom, które wyrządziły im krzywdę i planują słodką zemstę...

Pozytywnie nastawiona do powieści Jenny Han i Siobhan Vivian, zaczęłam swoją przygodę z Bólem za ból. Pierwsze rozdziały zapowiadały wyśmienitą wędrówkę po Wyspie Jar oraz straszną zemstę. Niestety, dalsza lektura ociekała znużeniem, niecierpliwością i nudą. Nie mogłam doczekać się rozrachunków z przeszłością, a gdy te nadeszły... straszliwie się zawiodłam. Jenny Han oraz Siobhan Vivian potraktowały rozwój sytuacji po macoszemu i wyszło bardzo schematycznie.

Powieść napisana jest lekkim i przyjemnym językiem. Autorki w niezwykły sposób wykreowały Wyspę Jar oraz znajdujących się na niej ludzi. Byli oni plastyczni, barwni i niezwykle charakterni. Najbardziej przypadła mi do gustu Kat. Postawą przypominała ona typowo buntowniczą dziewczynę, która zadziera z każdym, kto stanie na jej drodze. Mary oraz Lillia były natomiast spokojnymi bohaterkami, które nie wyróżniały się niczym szczególnym.

Wątek zemsty mnie nie zaskoczył. Był mdły i do bólu przewidywalny. Bohaterki podejmowały niedojrzałe decyzje i z czasem przeszły metamorfozę, aby stać się przyjaciółkami rodem z Wrednych dziewczyn. Miałam nadzieję na pomysłowe i rozsądne rozrachunki z przeszłością, a otrzymałam zupełnie coś innego. 
Ból za ból to powieść, której nie mogę jednoznacznie ocenić. Autorki mają ciekawy pomysł i duże pole manewru ze względu na obszerny temat, lecz realizacja niestety nie zachwyca. Utwór posiada wiele wad, lecz wyróżnia się w niektórych aspektach od innych młodzieżowych tytułów, co bardzo mnie cieszy.

Pierwszy tom nowej trylogii Jenny Han oraz Siobhan Vivian pozostawia czytelnika w konsternacji i mieszanych odczuciach. Nie mogę jednak powiedzieć, że jest to seria skazana na porażkę - wręcz przeciwnie. Historia ma w sobie ogromny potencjał, który może się rozwinąć z kolejnymi tomami. Ból za ból to idealna propozycja na spędzenie gorącego lata z książką, która z pewnością Was rozluźni i sprawi, że zapomnicie o całym świecie na kilka godzin.

Ocena: 5/10

Ból za Ból otrzymałam od Wydawnictwa Feeria. Bardzo dziękuję! 

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

4 komentarze:

 1. Miałam wobec tej lektury ogromnie oczekiwania, ale po Twojej recenzji trochę przystopowałam. Może kiedyś przeczytam, ale już nie jestem do niej tak pozytywnie nastawiona ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja na razie podziękuję, mam i tak długą listę książek do przeczytania, a zaczynanie nowej trylogii, tym bardziej, że pierwszy tom nie wypada najlepiej, jest na razie zbędne ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. To kolejna, interesująca seria. Zaciekawiła mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam, może Tobie bardziej przypadnie do gustu :)

   Usuń