Taniec ze Smokami | George R. R. Martin


Gry o tron ciąg dalszy...


Przenieśmy się na Mur i za Morze, gdzie toczy się walka o majestatyczne królestwo, którym obecnie panuje najmłodszy syn Cersei Lannister oraz Roberta Baratheona, Tommen. Ludy spiskują przeciwko młodocianemu władcy i dają lub - wręcz przeciwnie - odbierają szansę na zwycięstwo najpotężniejszego tronu Siedmiu Królestw. 
W Meereen, smocza królowa pragnie odzyskać swoje dziedzictwo, lecz nagłe morderstwa i bunty burzą jej plany. Tyrion Lannister zmierza do Daenerys, lecz powodem tego jest nagroda za jego głowę. Karzeł napotka na swojej drodze wiele niebezpieczeństw, którym będzie musiał stawić czoła.
Jon Snow również nie ma łatwo jako 998 lord dowódca Nocnej Straży, ponieważ musi zmierzyć się z wieloma niebezpieczeństwami na Murze, jak i za nim....
Niechaj zacznie się taniec ze smokami!

Taniec ze Smokami to piąty tom Pieśni Lodu i Ognia autorstwa George'a R. R. Martina. Seria ta okraszona jest nieziemską popularnością wśród czytelników, a serial ma wysoką oglądalność. Ja nie raz miałam okazję spotkać się z Martinem i to rendez vous kończyło się zazwyczaj wyśmienicie. Czy tym razem również tak było?

''Czytelnik może żyć życiem tysiąca ludzi, zanim umrze. (…) Człowiek, który nie czyta, ma tylko jedno życie.''

Oczywiście, że wychwalę zaraz Martina pod niebiosa. Jest to jedyny w swoim rodzaju autor, który potrafi z taką lekkością i gracją przedstawić nam brutalny świat, w którym rozgrywa się gra o tron. Od razu czytelnik zostaje wrzucony na głębokie i szerokie wody mórz Siedmiu Królestw. Pierwsza część skupiona jest głównie na wątku Meereen, Lannisterów i sytuacji na Murze oraz za nim. Ciężko było oderwać mi się od lektury, mimo iż miała ona swoje lepsze i gorsze momenty. 

Drugi tom porusza wątki Cersei, Aryi oraz Theona, którzy również mają swój udział w tej historii. Miałam wrażenie, że ta część była odrobinę lepsza i zdecydowanie przeważała tutaj typowa dla Martina dynamika i ekspresja. Po dosyć mozolnym wprowadzeniu nareszcie miałam okazję zatracić się w świecie wykreowanym przez autora!

''Słowa to wiatr.''

Ponownie chylę czoła Wydawnictwu Zysk i S-ka za ich piękne oprawy graficzne. Cudownie zrobiona oprawa kryje śnieżnobiały środek, którego - naprawdę - można dotykać godzinami!

W Tańcu ze Smokami kibicowałam swoim faworytom i trzymałam za nich mocno kciuki.
Rozdziałów o Daenerys Targaryen wypatrywałam z dziecięcą niecierpliwością. Od razu stała się ona moją ulubienicą. Jej charakter i zachowanie cechowały się ogromną odpowiedzialnością i niejednokrotnie mogłam zauważyć, że decyzje podejmowała z rozwagą.
Tyrion, Bran i Jon mieli swoje lepsze i gorsze momenty, lecz rozdziały z Aryą i Theonem były niezwykle interesujące i nie mogłam się od nich oderwać.

Taniec ze Smokami to majstersztyk i uczta literacka, po którą powinno się sięgnąć. Przepięknie wykreowana historia skrywa w sobie brutalną grę, której stawką  jest tron Siedmiu Królestw. Barwni bohaterowie, przepięknie wykreowany świat i pełna zaskakujących zwrotów akcji historia z pewnością umili czytelnikowi czas.
Czy jesteś gotów zatańczyć ze smokami?

Ocena: 9/10

Taniec ze Smokami otrzymałam od Wydawnictwa Zysk i S-ka. Bardzo dziękuję!

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

2 komentarze:

  1. Ja się już wakacji nie mogę doczekać, kiedy tak zacznę cały "maraton książkowy" z Pieśnią Lodu i Ognia <3

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam, uwielbiam, uwielbiam <3 Wszystkie części sagi są fantastyczne! :)

    OdpowiedzUsuń