Próba | Eleanor Catton

Romans i wielka próba.


W liceum muzycznym wybucha ogromny skandal. Uczennice nie mogą przestać plotkować o romansie pewnej dziewczyny z nauczycielem Big-Bandu. Każdego dnia wszystkie zastanawiają się co takiego miała w sobie jego wybranka, a czego one nie miały... Wydarzenie daje pobliskiej szkole teatralnej pomysł na wystawienie nowej sztuki, której historia rozgrywałaby się na podstawie tego skandalu.
Czy to dobry pomysł?

Próba to debiutancka powieść autorstwa Eleanor Catton, znanej pisarki, której utwór - Wszystko co lśni - zawładnęło światem literackim. Po wielu pozytywnych słowach o twórczości tej autorki, postanowiłam sama sięgnąć i przekonać się o jej fenomenie. Czy również dołączyłam do fanów Eleanor?

Przykro mi to stwierdzić, lecz nie. Catton pisze w osobliwy sposób i z pewnością wyróżnia się spośród tłumu, lecz śmiem twierdzić, iż jest to powieść skierowana nie do wszystkich. Lektura była dla mnie w niektórych momentach drogą przez mękę. Po jej debiutanckiej powieści spodziewałam się czegoś więcej.

''Pamiętajcie, że każdy, kto jest dość inteligentny, żeby was uwolnić, jest też dość inteligentny, żeby was zniewolić.''

Przez powieść przewija się mnóstwo postaci, a co za tym idzie - jest w niej mnóstwo charakterów. Eleanor Catton w niezwykle barwny sposób opisywała bohaterów tej powieści i za pomocą małych detali odkrywała ich kolejne wady bądź zalety. Zaskoczyła mnie jednak postać nauczycielki od saksofonu, która podchodziła do swoich uczniów jak do dobrych koleżanek i kolegów, co wydawało się być odrobinę dziwne i niepoprawne.

Nie mogę powiedzieć, że debiut Catton jest słaby. Czytelnik nie znajdzie w nim całej historii podanej na tacy, lecz nie sprawi to, że lektura będzie mniej interesująca. Niezwykle dojrzałe i świeże spojrzenie na świat daje czytelnikowi możliwość odkrycia i poszerzenia swoich horyzontów.

Próba nie zachwyciła mnie. Oprócz niesamowitego pomysłu na powieść i pięknie wykreowanych bohaterów, nie znalazłam tutaj nic niezwykłego. W Eleanor Catton można zauważyć duże możliwości, które powoli rozwija. Ja na razie Próbę zostawiam w spokoju i czekam na kolejne powieści Catton - może kiedyś uda jej się mnie zachwycić?

Ocena: 4/10

Próbę udostępniło mi Wydawnictwo Literackie, za co bardzo dziękuję!

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

3 komentarze:

 1. To ja na razie podziękuję ;) Podejrzewam, że również i mnie nie zachwyciłaby ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba w takim razie sobie daruję tę książkę - przynajmniej nie stanowi jakiegoś mojego "must read". ;)
  Pozdrawiam
  A.

  http://chaosmysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie zaczynam... Trochę mnie zmartwiłaś :/ Ale musisz przyznać, że książkę cudownie trzyma się w dłoniach, ślicznie jest wydana <3 Zobaczymy, jak się czyta.

  OdpowiedzUsuń