Turniej Cieni | Elżbieta Cherezińska

Wielki Turniej Cieni.


XIX wiek.
Powstanie listopadowe zakończyło się klęską, a żołnierze polscy trafiają do carskich zastępów. Niektórym dopisało szczęście i udało się wyemigrować. Trwa walka o Azję, lecz kluczem do jej zdobycia jest Afganistan, o który rywalizuje Wielka Brytania oraz Rosja. W Turniej Cieni wplątane zostały losy Polaków: Jana Witkiewicza, Adama Gurowskiego oraz Rufina Piotrowskiego.
Kto zostanie zwycięzcą Turnieju Cieni?

Elżbietę Cherezińską kojarzę jako autorkę wielu powieści o tematyce historycznej. Premiera jej najnowszej książki pt. Turniej Cieni była dla mnie okazją do bliższego zapoznania się z jej kunsztem pisarskim. Postanowiłam przekonać się, czy rzeczywiście Cherezińska jest mistrzem historycznych książek?

Turniej Cieni posiada wszystko to, co powinna posiadać historyczna powieść. Autorka z niezwykłą dbałością opisuje wydarzenia rozgrywające się w powieści. Lekturę, pomimo swojej objętości, czyta się bardzo szybko dzięki niezwykle lekkiemu i przyjemnemu kunsztowi autorki.
Postacie występujące w tej powieści są plastyczne i interesujące. Autorka stworzyła niezwykłych bohaterów z rozmaitymi charakterami. Każdy z nich wyróżnia się czymś niezwykłym.

Fani historii nie będą mogli się oderwać od lektury, lecz czytelnicy, którzy nie przepadają za tym gatunkiem literackim nie powinni rezygnować z tej powieści. Turniej Cieni Elżbiety Cherezińskiej to niezwykła wędrówka, od której nie sposób jest się oderwać. 

Turniej Cieni to powieść-wojna. Niekończące się opisy i dbałość o tło historyczne oraz szczegóły to coś, czym Cherezińska może zaskoczyć czytelników. Nie mogłam oderwać się od tej powieści. Z całą pewnością sięgnę jeszcze kiedyś po inne powieści autorki, a Was całym sercem zachęcam do sięgnięcia po Turniej Cieni.
Idealna powieść na jesienne wieczory!

Ocena: 7/10

Za możliwość poznania Turnieju Cieni, bardzo dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka!

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

4 komentarze:

 1. Ostatnio wygrałam tę powieść, z czego jestem ogromnie zadowolona. Uwielbiam historię, a odkąd zdecydowałam się pisać z niej maturę rozszerzoną, jeszcze bardziej mnie interesuje, więc zwracam większą uwagę na takie książki. W jesienny wieczór już może po nią nie sięgnę, ale w zimowy z pewnością, bo nie mogę się doczekać. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie się skuszę, bo przepadam za takimi opowieściami ;)
  Thievingbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzisiaj odbieram przesyłkę z "Turniejem Cieni", mam nadzieję się nie zawieść. :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, tak, tak! To pozycja dla mnie :D

  OdpowiedzUsuń