Lirael | Garth Nix

Lirael, córka Clayrów i brak daru widzenia.


Minęło czternaście lat od pokonania zmarłego Kerringtora. Sabriel jako Abhorsen oraz Touchstone jako król, próbują rządzić Starym Królestwem, w którym nadal czai się śmierć. Niestety, lecz zło zostaje ponownie wyzwolone.
Lirael to młoda córka Clayrów, która różni się od swoich krewnych kolorem włosów, karnacją i... brakiem daru widzenia. Dziewczyna jest rozżalona i pragnie skończyć ze swoim życiem, jednak nagłe przybycie Króla i Królowej zmieniają postać rzeczy. Dziewczyna zaczyna pracować w bibliotece, gdzie przepada na całe dnie.
Parę lat później Lirael zostaje wysłana na ważną misję, której celem jest powstrzymanie uwalniania się pradawnego zła. Wraz ze swoim pieskim towarzyszem i spotkanym na drodze Księciem Samethem, musi zapobiec temu, co może się wydarzyć...
 
Nie mam pojęcia jak ubrać w słowa moje emocje po tak rewelacyjnej powieści. Lirael rządzi!
 
Garth Nix w drugim tomie serii ponownie zabłysnął, jeśli chodzi o styl. Powieść czyta się w przerażająco szybkim tempie - kartki wręcz przelatują między palcami.
W Lirael autor nie skupił się jedynie na historii głównej bohaterki - oprócz Lirael, poznajemy losy Sametha. Autor w ciekawy sposób przedstawił obie postacie, które posiadają różne charaktery.
W tym tomie, autor postawił na spokój, gdy w Sabriel akcja pędziła do przodu i zaskakiwała czytelnika.
 
Postacie Lirael oraz Sametha jak wspomniałam wyżej są odmienne. Lirael jest emocjonalną, lecz odważną dziewczyną, która próbuje osiągnąć wyznaczone sobie w życiu cele. Z Samethem jest inaczej - w obawie przed światem i niepewny swoich umiejętności usuwa się w cień, zostawiając Lirael bardzo często na lodzie.
 
Lirael to świetna kontynuacja, w której występują nowe postacie i namnażają się problemy. Garth Nix ponownie pokazał klasę i w pełni ukazał mi swój talent pisarski. Po takiej powieści wystarczy sięgnąć jedynie po kolejny tom!
 
Ocena: 9/10
 
Za możliwość poznania ''Lirael'' dziękuję pięknie Wydawnictwu Literackiemu!

 


Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

5 komentarzy:

 1. Cieszę się, że tak wysoko oceniłaś lekturę, czytanie takich książek, które cieszą to naprawdę świetnie spędzony czas. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Naprawdę świetny tom :) Widać, że autor przyłożył się do jej tworzenia, dużo mocniej :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w planach serię.. A te okładki są piękne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cała seria dopiero przede mną ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Całą serię mam przed sobą ;)

  OdpowiedzUsuń