Ostatni sen | Pedro Almodovar

Filmowe wrażenia na papierze.Życie jest przepełnione osobami, doświadczeniami i marzeniami. Pedro Almodovar sięgnął po wspomnienia i osobiste emocje, aby stworzyć zbiór opowiadań pełen skrajnych uczuć, słodko-gorzkich refleksji, ale także pełnych nadziei wydarzeń. Możecie wyruszyć w podróż poprzez dzieciństwo, skomplikowany etap dorastania, filmowe eksperymenty, stratę i poczucie wolności...

Pedro Almodovara nie trzeba nikomu przedstawiać. Hiszpański reżyser tym razem postanowił przenieść się z wielkich ekranów na strony... książek. Ostatni sen to zbiór opowiadań zawierający historie poruszające życiowe problemy, nawiązujący do wspomnień samego autora, ale także uwzględniający elementy, które reżyser następnie wykorzystał w swojej filmowej twórczości. Czy warto zapoznać się z tymi utworami?

Pedro Almodovar spokojnie nakreślił opowiadania znajdujące się w tym zbiorze. Styl autora okazał się przystępny, choć niepozbawiony wnikliwych spostrzeżeń i posępnego tonu. Myślę jednak, iż literacka perspektywa reżysera okazała się znacznie mniej kameralna. Ostatni sen zawiera historie poruszające osobiste kwestie, trudne tematy, ale także nawiązujące do jego całokształtu jego filmowej twórczości. Z niezwykłym zainteresowaniem śledziłam kolejne intrygujące opowieści, choć niektóre z nich niekoniecznie przypadły mi do gustu.

Ostatni sen to zbiór dwunastu opowiadań, które opisują życiowe sytuacje w różnorodny sposób. Pedro Almodovar postawił na prostotę i dość emocjonalną narrację, dlatego łatwo można nawiązać nić porozumienia z autorem. Niestety, nie wszystkie utwory okazały się na równie wysokim poziomie. Mam wrażenie, iż niektóre z nich zostały potraktowane po macoszemu i zabrakło w nich nacisku na klimat czy odpowiednie poprowadzenie wątków. Wątki dotyczące relacji międzyludzkich, życiowych wartości czy różnych etapów dorastania pozwolą na chwilę refleksji.

Ostatni sen to specyficzny zbiór opowiadań jednego z najwybitniejszych hiszpańskich reżyserów. Pedro Almodovar sięgnął po dość nietypową formę i stworzył historie przedstawiające niełatwe życiowe problemy, skomplikowane decyzje, ale także spokojną i nużącą ludzką codzienność. Myślę, iż czytelnicy poszukujący odskoczni od obowiązków oraz fani filmowej twórczości reżysera powinni śmiało zapoznać się z tym zbiorem. Czy tytułowy sen okaże się przyjemny? Sprawdźcie sami!

Ocena: 6/10

Ostatni sen otrzymałam od Wydawnictwa Poznańskie. Bardzo dziękuję!
-współpraca reklamowa-

Prześlij komentarz

0 Komentarze