Czyste serce | Kate Chenli

Dwór pełen jadowitych żmij.Mingshin wyobrażała sobie przyszłość u boku ukochanego księcia z koroną na głowie. Nie spodziewała się jednak, iż uroczy wybranek wbije jej nóż w plecy. Gotowa na śmierć dziewczyna błagała o kolejną szansę, aby ocalić swoją rodzinę i naprawić błędy popełnione w przeszłości. Gdy rzeczywiście cofa się w czasie, Mingshin planuje pokrzyżować nikczemne plany Rena i powstrzymać wrogów przed wygraną. Ta rzeczywistość znacząco się jednak różni za sprawą czarnej magii, bolesnych poświęceń i znajomości z aroganckim pretendentem do tronu. Czy Mingshin będzie w stanie pokonać słabość i znaleźć sposób na szczęśliwą przyszłość?

Gdy tylko ujrzałam zapowiedź najnowszej powieści z elementami folkloru i kultury azjatyckiej w tle, wiedziałam, że muszę sięgnąć po tę opowieść. Czyste serce to debiutancka powieść Kate Chenli, która postanowiła zaprezentować czytelnikom perypetie Mingshin. Młoda dziewczyna została zdradzona przez ukochanego i najbliższych. Gdy jednak otrzymuje od losu drugą szansę, postanawia ją wykorzystać i zemścić się za wyrządzone krzywdy. Czy zdoła ocalić to, co kocha najbardziej?

Kate Chenli od pierwszych stron wrzuciła mnie do świata pełnego dramatycznych sytuacji, politycznych intryg i magicznych zwrotów akcji. Styl autorki sprawił, iż nie byłam w stanie oderwać się od losów Mingshin. Jednocześnie warto jednak podkreślić dość powierzchowne potraktowanie większości wątków - brak nacisku na szczegóły czy dokładne nakreślenie akcji czasami wpływały negatywnie na odbiór tej opowieści. Myślę jednak, iż czytelnicy będą oczarowani wyjątkowym klimatem towarzyszącym kolejnym spiskom bohaterów.

Czyste serce wykorzystało ogromną ilość popularnych motywów, co wpłynęło znacząco na losy bohaterów. Kate Chenli nie zdołała uniknąć schematycznych rozwiązań czy powtarzalnych elementów, lecz niektóre fabularne niespodzianki i dynamiczna akcja sprawiły, iż można było przymknąć oko na pewne mankamenty. Historia Mingshin związana z nagłym cofnięciem się w czasie oraz zaplanowaną zemstą ukazała niebezpieczeństwa na królewskim dworze, ale także skomplikowane relacje rodzinne. Na uwagę zasługuje spokojnie rozwijający się motyw miłosny, który został zestawiony z brakiem zaufania czy niepewnością dotyczącą przyszłości.

Bohaterowie okazali się dość powierzchownie nakreśleni i momentami ich zachowanie było nielogiczne. Można z łatwością kibicować Mingshin, która nie pozwoliła sobie na słabość. Dziewczyna wytrwale planowała kolejne etapy zemsty, a jednocześnie obserwowała przekształcającą się rzeczywistość. Jej infantylne i dość impulsywne reakcje czasami przeczyły jednak intrygującym przemyśleniom. Poboczne postaci cechowały się oklepanymi schematami, choć autorka z czasem poprowadziła losy wybrańców w nietuzinkowym kierunku.

Czyste serce to niezwykle intrygująca propozycja z naciskiem na dynamiczną akcję, dramatyczne wydarzenia i folklor chiński. Kate Chenli stworzyła lekką i przyjemną opowieść o zdradzie, drugich szansach i zaufaniu. Czytelnicy poszukujący wciągającej lektury powinni śmiało dać szansę debiutowi autorki. Czy Mingshin zdoła pokonać przeciwności losu i zmienić swoje przeznaczenie? Sprawdźcie sami!

Ocena: 7/10

Czyste serce otrzymałam od Wydawnictwa Nowe Strony. Bardzo dziękuję!
-współpraca reklamowa-


Prześlij komentarz

0 Komentarze