Córka kości | Andrea Stewart

Kości zostały rzucone.Przeznaczeniem Lin jest objęcie tronu. Dziewczyna nie potrafi jednak sprostać wymagającym testom cesarza, który oczekuje, iż córka zdoła przywrócić utracone wspomnienia z dzieciństwa. Gdy pojawia się okazja, Lin postanawia zmienić reguły tej niełatwej gry. Jovis poszukuje utraconej miłości życia, lecz próbuje jednocześnie uciec przed groźnymi osobnikami, którym jest winien niemały majątek. W pewnym momencie natrafia na nietypowego towarzysza podróży. Phalue i Ranami starają się znaleźć sposób na polepszenie warunków życiowych na małej wyspie. Phalue nie jest jednak w stanie wpłynąć na działania gubernatora. Wkrótce nadejdzie szansa na zmianę wszystkiego...

Andrea Stewart obiecywała niezwykle barwną i klimatyczną opowieść z oryginalnymi elementami systemu magicznego. Nie potrafiłam przejść obojętnie obok Córki kości, dlatego z wysokimi oczekiwaniami wkroczyłam do brutalnego świata pełnego nietypowych stworów. Lin jest dziedziczką cesarskiego tronu, ale także spadkobierczynią magii polegającej na tworzeniu istot z odłamków kości. Co się wydarzy, gdy dziewczyna sama zadecyduje o swoim dalszym losie?

Andrea Stewart stworzyła wielowątkową i niezwykle kunsztowną historię. Styl autorki sprawił, iż można z łatwością wciągnąć się w opisywaną opowieść. Klimat utworu okazał się fenomenalny, a nakreślenie specyficznego systemu magicznego pozwoliło na rozwinięcie pobocznych wątków związanych z polityką, intrygami czy społecznymi problemami. Na uwagę zasługuje także narracja - Andrea Stewart postanowiła zaoferować wnikliwe refleksje za sprawą rozdziałów poprowadzonych z perspektywy Lin, Jovisa, Phalue, Ranami czy Piasku. Zakończenie było fenomenalne, a ja nie mogę się doczekać drugiego tomu tej wspaniałej przygody!

Córka kości była przepełniona różnorodnymi zwrotami akcji, lecz spokojna narracja i dokładne rozwijanie wydarzeń pozwoliło na dostrzeżenie pewnych drobiazgów wpływających na całokształt utworu. Andrea Stewart w świetny sposób poradziła sobie z tematyką dotyczącą problemów politycznych i  społecznych, intryg między ważnymi osobistościami, nierównego traktowania, manipulacji czy rodzinnych relacji. Każdy punkt widzenia charakteryzował się odmiennymi spostrzeżeniami, ale także innymi wyznaczonymi celami.

Bohaterowie okazali się intrygujący. Lin była nieprzewidywalną i wytrwałą w działaniach dziewczyną, której losy śledziłam z niemałym zainteresowaniem. Jej przeszłość stanowiła tajemnicę, lecz złożone relacje międzyludzkie i brak zaufania wobec członków pałacu sprawiły, iż została zmuszona do odkrycia innego rozwiązania. Na uwagę zasługuje także Jovis oraz Mephi, którzy stanowili fenomenalny duet! Czytelnicy pokochają ich odmienne charaktery, ale także fascynującą metamorfozę na przestrzeni kolejnych rozdziałów.

Córka kości to nietuzinkowa i niezwykle porywająca opowieść o mrocznych aspektach władzy, skomplikowanych relacjach międzyludzkich, niesprawiedliwości i nadziei na lepsze jutro. Andrea Stewart stworzyła przepiękną, liryczną historię, od której nie sposób się oderwać. Czytelnicy poszukujący fantastycznej lektury z oryginalnym systemem magicznym, ale także licznymi zwrotami akcji i barwnymi bohaterami powinni śmiało zapoznać się z pierwszym tomem serii. Czy jesteście gotowi towarzyszyć Lin, Jovisowi, Phalue i Ranami w ich niełatwej walce?

Ocena: 10/10

Córkę kości otrzymałam od Wydawnictwa Fabryka Słów. Bardzo dziękuję!
-współpraca reklamowa-

Prześlij komentarz

0 Komentarze