Brama do nieba | Eric-Emmanuel Schmitt

Miłosne poszukiwania.Noam zdołał odnaleźć Nurę. Mężczyzna nie może jednak długo nacieszyć się wspólnym szczęściem, gdyż jego wybranka zostaje porwana. Długie poszukiwania pozbawiają Noama nadziei, lecz ostatecznie trafia on do legendarnego miasta Babel. Panujący tam król Nimrod wywołuje strach wśród poddanych, a wznoszona wieża może być powodem jego zguby. Noam nie może się jednak poddać i wytrwale czeka na powrót ukochanej...

Eric-Emmanuel Schmitt powraca z drugim tomem fascynującej opowieści! Brama do nieba to kontynuacja losów Noama i Nury, którzy zafascynowali ponadczasową miłosną historią ukazaną w Rajach utraconych. Nie potrafiłam doczekać się lektury ich dalszych zmagań z nieśmiertelnością, problemami społecznymi czy postępem cywilizacyjnym. Okazuje się jednak, iż władza może zniszczyć ich marzenia. Czy para znajdzie szczęście w tym skomplikowanym świecie?

Eric-Emmanuel Schmitt posługuje się lirycznym i opisowym stylem, dlatego czytelnicy mogą spodziewać się nacisku na szczegóły związane z historią czy światem przedstawionym. Nieśmiertelni bohaterowie zostali wrzuceni do kolejnego etapu rozwoju cywilizacji - autor postawił na biblijne elementy oraz ważne historyczne wydarzenia, aby stworzyć naturalną i intrygującą przygodę. Jednocześnie warto zaznaczyć, iż akcja utworu była spokojna i dość powolna, dlatego niektóre refleksje czy powtarzalne motywy mogą ostatecznie znużyć czytelnika. Myślę jednak, iż intrygujące zakończenie z pewnością skłoni do sięgnięcia po trzeci tom.

Brama do nieba poruszyła wiele intrygujących motywów, które pojawiły się także w pierwszym tomie. Najważniejszym elementem okazały się relacje międzyludzkie, gdyż to one napędzały bohaterów do działania. Autor w świetny sposób nakreślił miłosną więź między Noamem a Nurą. Ich losy potrafiły wzruszyć, ale także przyprawić o szybsze bicie serca. Eric-Emmanuel Schmitt wykorzystał jednocześnie motywy związane z przyjaźnią, rodziną, osamotnieniem, zagubieniem, nadzieją czy hierarchią wartości. Intrygujące okazały się wątki władzy, okrucieństwa czy konfliktów, które doprowadziły do zaskakujących i aktualnych przemyśleń.

Bohaterowie to istna wisienka na torcie! Eric-Emmanuel Schmitt stworzył realistyczne portrety psychologiczne postaci mierzących się z licznymi przeciwnościami losu. Intrygująca metamorfoza zachowania czy cech charakteru najważniejszych bohaterów pozwoliła na refleksje dotyczące podejmowanych przez nich decyzji czy niełatwej egzystencji. Noam potrafił zaskoczyć rozwagą oraz wytrwałością w swoich dążeniach, natomiast Nura zaimponowała wrażliwością i siłą.

Brama do nieba to świetnie nakreślona kontynuacja miłosnej wędrówki Noama i Nury. Eric-Emmanuel Schmitt stworzył liryczną opowieść z naciskiem na kluczowe historyczne wydarzenia, emocjonalną głębię oraz życiowe wartości zmieniające się z biegiem czasu. Myślę, iż fani twórczości autora oraz wielbiciele pierwszego tomu będą usatysfakcjonowani dalszymi przygodami bohaterów. Czy jesteście gotowi towarzyszyć im w dramatycznych przygodach?

Ocena: 8/10

Bramę do nieba otrzymałam od Wydawnictwa Znak. Bardzo dziękuję!
-współpraca reklamowa-


Prześlij komentarz

0 Komentarze