Ballada ptaków i węży | Suzanne Collins

Powrót do Kapitolu.Coriolanus Snow zakosztował biedy, lecz los się do niego uśmiechnął. Mężczyzna otrzymuje propozycję udziału w Dziesiątych Głodowych Igrzyskach jako jeden z mentorów. Perspektywa poprawy sytuacji życiowej bliskich sprawia, iż ostatecznie zgadza się. Wkrótce dostaje pod swoje skrzydła buntowniczą Lucy Gray. Coriolanus nie jest pewny, czy dziewczynie uda się zwyciężyć i przetrwać w okrutnych, niebezpiecznych rozgrywkach między wylosowanymi uczestnikami. Każdego dnia dziewczyna zaskakuje go jednak kreatywnością i sprytem. Jak zakończą się Dziesiąte Głodowe Igrzyska - i czy Snow wraz z Lucy zdołają je przetrwać? 

Ballada ptaków i węży doczekała się wznowienia w niezwykle barwnej oprawie filmowej. Czytelnicy z pewnością czekali na powrót do ulubionego świata, który został przeniesiony na wielki ekran. Suzanne Collins stworzyła historię porywającą, dlatego postanowiłam dołączyć do Coriolanusa Snowa i Lucy Gray, aby przypomnieć sobie ich dramatyczne losy. Czy powieść potrafi zachwycić emocjonalną walką o sprawiedliwość i wolność?

Suzanne Collins posługuje się barwnym i lekkim językiem, dlatego czytelnicy nie będą mieć żadnego problemu z wciągnięciem się w ten utwór. Historia ukazała początki Igrzysk Śmierci, a jednocześnie nakreśliła niepokoje w wybranych dystryktach. Klimat opowieści był fenomenalny i wpływał on na emocje. Myślę, że na uwagę zasługują dynamiczne zwroty akcji i niespodzianki, które autorka rozwinęła na przestrzeni wielu rozdziałów. Zakończenie okazało się fenomenalne - nikt nie będzie w stanie przewidzieć, co się wydarzy!

Ballada ptaków i węży pokazała kruchy system polityczny, który próbował powstrzymać buntownicze akcje w Kapitolu. Myślę, że taki obraz rzeczywistości Coriolanusa Snowa pozwolił na lepsze zrozumienie trylogii o Katniss Everdeen, a jednocześnie podkreślił skutki tragedii oraz traumatycznych przeżyć mężczyzny. Czytelnicy z zaintrygowaniem będą śledzić przygotowania do igrzysk, nowinki wprowadzane na potrzeby urozmaicenia rozgrywek, ale także stopniowe kategoryzowanie osób w społeczeństwie. Wprowadzenie hierarchii i wyzbycie się ludzkich odruchów było wyraźnie widoczne - bohaterowie nie potrafili odnaleźć się w tej chłodnej atmosferze i starali kierować się dobrocią czy współczuciem. Tożsamość i kontrola wprowadzona w Kapitolu uniemożliwiły im jednak podążanie za głosem serca.

Bohaterowie to istna wisienka na torcie - Ballada ptaków i węży to fenomenalny przykład różnorodnych postaci o odmiennych wartościach, rysach psychologicznych czy zachowaniu. Coriolanus Snow okazał się postacią, której łatwo można współczuć. Jego działania i postawa wielokrotnie oddziaływały na emocje, lecz kluczowy okazał się widoczny wpływ Kapitolu na postrzeganie świata przez najważniejsze postaci. Buntownicze kolorowe ptaki jak Lucy Gray stały się symbolami sprzeciwu, choć sama bohaterka również nie okazała się pozbawiona licznych wad czy niecnych pobudek. Myślę, iż skomplikowane portrety postaci oraz relacje międzyludzkie nakreślone w utworze pozwolą czytelnikom odkryć jak delikatne są granice między dobrem, złem, sprawiedliwością i egoizmem.

Ballada ptaków i węży to świetnie napisana opowieść o człowieczeństwie i ludzkich decyzjach, które wpływają w różnorodny sposób na świat. Suzanne Collins powraca z porywającymi losami Coriolanusa Snowa i Lucy Gray, którzy zostaną wrzuceni do brutalnej i niesprawiedliwej rzeczywistości Kapitolu. Fani trylogii o Katniss Everdeen i czytelnicy poszukujący niełatwej, emocjonalnej lektury powinni szybko nadrobić zaległości. Jak zakończą się Dziesiąte Głodowe Igrzyska?

Ocena: 10/10

Balladę ptaków i węży otrzymałam od Wydawnictwa Must Read. Bardzo dziękuję!
-współpraca reklamowa-


Prześlij komentarz

1 Komentarze

  1. I'm thankful for the clarity and practicality of the advice you provide.

    OdpowiedzUsuń