Pewnego razu we Francji. Tom 1 | Fabien Nury, Sylvain Vallee

Nieznane twarze znanego człowieka.


Nadchodzi wojna. Joseph Jonovici ma upragnioną rodzinę, zwyczajną pracę i ogromne marzenia. Na pierwszy rzut oka nie wygląda na osobę z licznymi tajemnicami. Ma jednak reputację człowieka bezwzględnego, który doskonale wie, jak postępować z przestępcami. Dla jednych jest bohaterem, dla innych złoczyńcą. Kim tak naprawdę był?

Fabien Nury oraz Sylvain Vallee postanowili poruszyć niełatwy temat dotyczący zagadnień z czasów II wojny światowej. Historia Pewnego razu we Francji skupiła się na losach Josepha Jonovici, którego decyzje wywołały liczne moralne dylematy i refleksje. Byłam niezwykle zaintrygowana możliwością zapoznania się z tą historią. Czy komiks zdołał ujawnić kilka tajemnic mężczyzny?

Twórcy w rzetelny sposób podeszli do tematu losów Josepha. Rysunki często przeczyły sytuacjom rozgrywającym się na kartach utworu - Sylvain Vallee w odpowiedni sposób nakreślił dramatyczne wydarzenia i dość napięte relacje międzyludzkie. Mam wrażenie, iż ilustracje są największą zaletą tego komiksu. Dość pozytywny nastrój płynący z rysunków sprawił jednak, iż niszczyły one posępny i poważny klimat płynący z scen konfrontacji czy konfliktów.


Pewnego razu we Francji porusza niełatwe tematy, które skłonią do licznych refleksji. Przedstawiona sylwetka Josepha Jonovici z pewnością intryguje, choć czytelnicy nie będą wiernie kibicować tej postaci. Myślę, że brak jednoznacznych odpowiedzi w komiksie dotyczących jego działań i motywacji sprawi, iż pojawią się moralne dylematy i większa liczba pytań. Momentami Fabien Nury skupiał się jedynie na polityce i współpracy Josepha z pewnymi grupami. Myślę, że tak wielki nacisk na aspekty wojenne nie był potrzebny. Zabrakło lepszego wyeksponowania pozostałych motywów czy postaci występujących w komiksie.

Pewnego razu we Francji przedstawia interesujące i dość nietypowe spojrzenie na sytuacje rozgrywające się w czasie wojny. Fabien Nury i Sylvain Vallee nakreślają losy tajemniczego człowieka, którego działania skłonią do licznych refleksji. Czytelnicy poszukujący niełatwej i poważnej lektury mogą śmiało sięgnąć po ten komiks. Czy jesteście gotowi zapoznać się z różnymi obliczami Josepha Jonovici?

Ocena: 5/10

Pewnego razu we Francji. Tom 1 otrzymałam od Wydawnictwa NonStopComics. Bardzo dziękuję!
-współpraca reklamowa-

Prześlij komentarz

0 Komentarze