Północ w Everwood | M. A. Kuzniar

Baletnica w magicznej krainie.


Marietta Stelle marzyła tylko o jednym - występach na największych scenach świata. Jej marzenia o balecie są jednak niedostępne, gdyż jako córka wywodząca się z dobrego domu będzie zmuszona podporządkować się życzeniom rodziny. Gdy na horyzoncie pojawia się tajemniczy Drosselmeier, który dociera do serc ludzi za sprawą magicznych wynalazków, Marietta staje się przedmiotem w niebezpiecznej grze. Zaloty mężczyzny stają się problemem, lecz dziewczyna nie potrafi znaleźć drogi ucieczki...

Jaka historia skrywa się za magiczną okładką Północy w Everwood? Byłam bardzo podekscytowana perspektywą lektury najnowszej premiery M. A. Kuzniar, która jest swobodną wariacją na temat Dziadka do orzechów. Opowieść Marietty obiecywała mnóstwo emocji, magicznych światów i mrocznych niebezpieczeństw. Z niemałym entuzjazmem rozpoczęłam przygodę i wyruszyłam wraz z główną bohaterką do czarującej krainy marzeń...

M. A. Kuzniar posługuje się lirycznym i niezwykle plastycznym językiem. Opowieść Marietty okazała się bajkową historią zainspirowaną popularnym Dziadkiem do orzechów, który jednak został zmieniony na potrzeby fabuły. Autorka zwróciła uwagę czytelników na szczegóły i drobiazgi, które urozmaiciły tę historię i dostarczyły emocji. Lektura jest wyjątkowym doświadczeniem - przejmowałam się losem Marietty, która musiała zawalczyć o swoje marzenia, wolność i przyszłość. Myślę, że powieść idealnie sprawdzi się w roli zimowej opowieści przy filiżance gorącej czekolady.

Północ w Everwood porusza wiele interesujących wątków, które M. A. Kuzniar rozwija na przestrzeni całej powieści. Feministyczny aspekt związany z marzeniami głównej bohaterki czy jej próbą osiągnięcia samowystarczalności były świetnie opisane. Marietta próbuje uniknąć małżeństwa z Drosselmeierem wpadła w bajkowe sidła władzy, słodko-gorzkich wyborów i walki o wolność. Historia przenosi się także do magicznej krainy w bardzo niespodziewany sposób, lecz to przygoda pełna wrażeń i emocji. Autorka podkreśla rolę baletu i jego znaczenie dla głównej bohaterki, co także świetnie sprawdziło się w tej historii.

Bohaterowie okazali się wisienką na torcie. Zauroczyła mnie determinacja i waleczność Marietty, która nie pozwoliła sobie na moment słabości. Dziewczyna z odwagą kroczyła przez męski świat, aby osiągnąć własne cele i znaleźć sposób na wyzwolenie spod jarzma władzy rodzicielskiej czy perspektywy małżeństwa. Marietta napotyka wiele postaci, które pomogą jej bądź spróbują pokrzyżować jej plany.

Północ w Everwood to zachwycająca podróż do magicznego świata, który na pierwszy rzut oka może wydawać się słodkim marzeniem, ale ostatecznie będzie areną pełną niebezpiecznych wyzwań, intryg i walk o odzyskanie wolności. Czytelnicy poszukujący nietuzinkowej i wyjątkowej historii powinni zapoznać się z najnowszą propozycją od M. A. Kuzniar, która zachwyci lirycznym kunsztem, świetnie wykreowanymi postaciami, ale także wartką akcją. Czy jesteście gotowi zatańczyć w ciemności nocy?

Ocena: 9/10

Sprawdź inne bestsellery!Prześlij komentarz

0 Komentarze