Księga nocy | Holly Black

Czy oddasz własny cień?Charlie Hall popełniła w życiu wiele błędnych decyzji, lecz obecnie stara się ich unikać. Pracuje za barem, stara się powstrzymać siostrę przed kolejnymi szalonymi pomysłami związanymi z magią, a Vince, jej partner, jest specyficznym, choć dobrym chłopakiem. Nadchodzi jednak moment słabości - Charlie wplątuje się w intrygę związaną z pożądaną przez wszystkich księgą, co sprowadza uwagę niebezpiecznych osobistości...

Holly Black zaskoczyła czytelników, gdy ogłosiła zapowiedź pierwszej powieści skierowanej do dorosłych czytelników. Poprzednie serie przyniosły autorce ogromną popularność - Okrutny książę zachwycił pełnym intryg i magii światem elfów, Las na granicy światów oraz Zła królowa oczarowały walką o władzę, natomiast Klątwiarze zapewnili godziny świetnej rozrywki za sprawą posępnego klimatu i przepełnionej intrygującymi wątkami historii. Nadszedł jednak czas na zapoznanie się z Księgą nocy. Czy opowieść Charlie Hall zdołała mnie zachwycić?

Holly Black od pierwszych stron wciąga czytelnika do mrocznego świata młodej kobiety. Klimat odgrywa w tym utworze ogromną rolę - autorka opiera akcję i pewne emocjonalne aspekty właśnie na rozwoju i delikatnych zmianach dotyczących refleksji bohaterki, jej uczuć i sytuacji. Tempo jest dość powolne, dlatego fani gwałtownych zwrotów akcji nie znajdą tutaj dynamicznych zdarzeń i niespodzianek. Holly Black w niezwykle plastyczny sposób łączy jednak wspomnienia Charlie Hall, jej próbę odkrycia intryg dotyczących cieni oraz magiczny świat pełen niebezpieczeństw i mroku. Zakończenie zaskakuje bardzo pozytywnie - nie potrafiłam oderwać się o lektury!

Księga nocy prezentuje wyjątkowy świat magiczny, który opiera się na władzy umbromantów władających cieniami. Ich sekrety i różnorodne tajniki zdolności są odkrywane przed czytelnikami z każdym rozdziałem. Holly Black już w poprzednich seriach udowodniła, iż potrafi tworzyć barwne opowieści - Charlie Hall zabiera czytelników w wyjątkową podróż po najgorszych miejscówkach przepełnionych spiskami i grozą. W utworze pojawiają się tematy dotyczące dzieciństwa - przemocy, manipulacji, złych decyzji. Autorka podkreśla jednocześnie relacje międzyludzkie, moc tajemnic i ich niszczycielskie skutki, a także zwraca uwagę na pragnienie władzy i pozycji.

Bohaterowie są wykreowani z dbałością o szczegóły. Holly Black stworzyła gamę różnorodnych postaci, które zaskakują głębią oraz wnikliwymi portretami psychologicznymi. Charlie Hall to młoda kobieta, z którą łatwo można nawiązać nić porozumienia. Jej wytrwałość, spryt i odwaga zaskarbiły moje uznanie, choć popełniała błędy jak każdy. Jej partner, Vince, okazał się jeszcze bardziej tajemniczą osobowością - autorka w idealny sposób buduje napięcie i ujawnia sekrety tej postaci.

Księga nocy to jedna z tych opowieści, które pochłaniają od pierwszych stron, a zakończenie przynosi zawód, iż to już koniec przygody. Holly Black stworzyła nieoczywistą, niezwykle oryginalną i klimatyczną historię o cieniach, tajemnicach, intrygach i władzy. Charlie Hall nie potrafi trzymać się z dala od kłopotów - bohaterka rzuca się w wir niebezpiecznych obietnic i tajemnic, które mogą ją kosztować cień, a nawet życie...

Ocena: 9/10

Księga nocy otrzymałam od Wydawnictwa Jaguar. Bardzo dziękuję!


Prześlij komentarz

0 Komentarze