Jurassic Park | Michael Crichton

Dinozaury powracają.


W pobliżu Kostaryki pojawia się coraz więcej zgłoszeń związanych z atakami tajemniczych zwierząt. Wszyscy jednak ignorują sprawę. Ekscentryczny milioner postanawia zaprosić naukowców i ekspertów na wycieczkę, aby ocenili stan jednej z wysp. Nikt jednak nie wie, jakie tajemnice kryją się w Parku Jurajskim... Na miejscu okazuje się, iż dokonano niemożliwego - za sprawą eksperymentów z DNA udało się odtworzyć i sklonować dinozaury. Wycieczka na wyspę może być pierwszym krokiem ku przeszłości... lub drogą prowadzącą do zagłady.

Nikomu nie trzeba przedstawiać Jurassic Park - film wywołał ogromne poruszenie wśród widzów za sprawą niezwykle barwnej i oryginalnej fabuły. Warto jednak wiedzieć, iż przed premierą filmu pojawił się książkowy pierwowzór. Michael Crichton stworzył historię przepełnioną dinozaurami, przygodami, ale także niebezpieczeństwem obcowania z nieznanym wcześniej gatunkiem zwierząt. Czy wycieczka na wyspę zakończy się szczęśliwie?

Pierwsze rozdziały mogą okazać się nieco nużące. Michael Crichton posługuje się specyficznym stylem, który łączy przystępny styl typowy dla gatunku przygodowych powieści z naukowym językiem i terminologią związaną z badaniami prezentowanymi w utworze. Z jednej strony jest to strzał w dziesiątkę - autor urozmaica akcję zwrotami akcji czy obecnością młodych bohaterów, lecz ostatecznie nuży za sprawą ogromnej ilości naukowych zagadnień. Jurassic Park wciąga jednak do świata pełnego dinozaurów i niebezpieczeństw związanych z nieznanym.

Jurassic Park opiera się na znanych schematach, które wciąż bawią czytelnika, pomimo upływu lat. Klasyczna akcja przyspiesza w odpowiednich momentach, a Michael Crichton odpowiednio pozwala czytelnikom na chwilę oddechu od dramatycznych przeżyć na wyspie w pobliżu Kostaryki. Bohaterowie odkrywają tajniki egzystencji stworów, ale także zagrożenia płynące z braku odpowiedniego podejścia władz tytułowego parku. Niestety, autor często powiela schematy i korzysta z użytych wcześniej motywów, co ostatecznie potrafi zmęczyć czytelnika. Zakończenie jest nagłe i brakuje rzetelniejszego wyjaśnienia i zamknięcia wszystkich wątków.

Michael Crichton wykorzystał w swoim utworze wiele postaci, lecz ostatecznie ich charaktery nie różnią się znacząco. Jedynie drużyna Alana, Ellie, Malcolma oraz dwójki dzieciaków okazała się zaskakiwać. Autor nie przybliża jednak sylwetek konkretnych postaci, a jedynie ofiaruje namiastkę wiedzy o ich przeszłości, obecnych działaniach oraz przemyśleniach. Zabrakło mi emocjonalnego aspektu, który wywołałby obawy czy ekscytację związaną z sytuacjami prezentowanymi na kartach utworu.

Jurassic Park to powieść przepełniona tym, co tygryski lubią najbardziej - dynamiczną akcją, intrygującymi postaciami, niespodziewanymi zwrotami akcji. Niestety, pod powłoką kryje się jednak wiele irytujących schematów, z których Michael Crichton czerpie garściami. Fani filmowej trylogii oraz czytelnicy poszukujący niezwykle przyjemnej i wciągającej historii będą zadowoleni z lektury. Przygotujcie się na podróż w nieznane - przed Wami wycieczka w tytułowym Jurassic Park!

Ocena: 7/10

Sprawdź inne bestsellery!Prześlij komentarz

2 Komentarze

  1. Czytałam dawno temu, ale do dziś ogromnie ją lubię i chętnie kupię nowe wydanie :)

    OdpowiedzUsuń