Obrona Łużyna | Vladimir Nabokov

Szachista i jego skomplikowane życie.


Młodzieniec, który nie poszukuje znajomości wśród rówieśników. Pewnego dnia natrafia na pudełko szachów. Rozpoczyna się życie przepełnione pasją do gry, miłością wobec figur, ale także narastającym szaleństwem. Łużyn próbuje pokonać swoje największe słabości, pokonać największych światowych szachistów, ale jednocześnie zwyciężyć z chorobą, która zaczyna zbierać żniwo. Czy człowiek może się jednak mierzyć z siłami przekraczającymi jego pojmowanie?

Utwory Vladimira Nabokova należą do najważniejszych dzieł klasyki literatury na całym świecie. Jego Lolita wywołała mnóstwo kontrowersji, ale także zwróciła uwagę na ważne problemy dotyczące pedofilii i toksycznych relacji. Byłam niezwykle ciekawa innych utworów stworzonych przez autora, dlatego z niezwykłym zainteresowaniem sięgnęłam po Obronę Łużyna. Historia szaleństwa, obsesji, idealnie wyliczonych ruchów na szachownicy, ale także dokładna analiza życia człowieka. Czy ta odsłona Vladimira Nabokova zachwyci każdego?

Vladimir Nabokov stworzył w tej powieści pewnego rodzaju grę szachową - każdy wątek czy bohater dokonuje wyborów, które mają znaczenie dla kolejnych posunięć. Niezwykle interesujące jest zastosowanie takiego sposobu myślenia, choć to złożony i momentami niedostrzegalny proces. Kunszt jest specyficzny - niektórzy czytelnicy mogą być zniechęceni stylem Vladimira Nabokova, lecz inni od pierwszych stron pokochają go całym sercem. Historia prowadzi do zakończenia, które przedstawia ładne zwieńczenie i idealnie pasuje do klimatu całej opowieści tytułowego bohatera.

Obrona Łużyna przedstawia skomplikowany portret psychologiczny głównego bohatera. To interesujące studium sławy i jej konsekwencji, szachisty walczącego z szaleństwem, ale także niewłaściwych relacji międzyludzkich. Łużyn to nie tylko gracz, ale także mąż i zwyczajny człowiek. Vladimir Nabokov podkreślił jego wybory oraz ich konsekwencje, choć chwilami dość ciężko odczytać emocje płynące z działań postaci. To pewnego rodzaju ironiczna opowieść o mężczyźnie skupionym na celu, ignorującym własne potrzeby i dążącym do przekraczania niewidzialnych granic własnego umysłu.

Największym mankamentem utworu okazali się dla mnie bohaterowie. Łużyn okazał się postacią, która potrafi odrzucić czytelnika za sprawą zachowania czy podejmowanych decyzji. Przez długi czas nie możemy zrozumieć jego motywacji, zastanawiamy się nad skomplikowanymi powodami, podążamy jego ścieżką. Zabrakło mi większego nacisku na emocje czy uczucia postaci - być może te aspekty sprawiłyby, iż powieść stałaby się bardziej osobista i intymna.

Obrona Łużyna to idealna propozycja dla koneserów literatury najwyższych lotów, która zachwyci złożoną strukturą, ale także opowieścią przepełnioną motywami. Vladimir Nabokov rozwija głównego bohatera i prowadzi go przez kolejne etapy życia, aby następnie ukazać skalę szaleństwa, cenę pasji oraz jego ostateczną wewnętrzną walkę ze światem i samym sobą. Czytelnicy poszukujący interesującej lektury powinni sięgnąć po przepięknie wydane wznowienie dzieł Nabokova, który stworzył istny majstersztyk. Jesteście gotowi na decydującą partyjkę szachową?

Ocena: 7/10

Obronę Łużyna otrzymałam od Wydawnictwa WAB. Bardzo dziękuję!


Prześlij komentarz

1 Komentarze

  1. Muszę nadrobić moje zaległości z twórczością tego autora :)

    OdpowiedzUsuń