These Violent Delights. Gwałtowne pasje | Chloe Gong

Zakazana miłość.Szanghaj, XX wiek. Juliette Cai powraca do rodzinnego miasta, które rządzone jest przez dwa wrogie gangi. Dziewczyna przygotowuje się do objęcia stanowiska przywódczyni Szkarłatnego Gangu, choć napływ urzędników i wpływowych osobistości z zagranicznych krajów zburzył hierarchię władzy. Gdy tajemnicza zaraza rozprzestrzenia się w mieście, Juliette musi zawiązać sojusz z dziedzicem wrogich Białych Kwiatów, Romą Montagowem. Kiedyś łączyła ich płomienna miłość, teraz w ich sercach mieszka jedynie nienawiść. Czy zdołają znaleźć przyczynę śmierci mieszkańców, ale także odkryć lek na tę zarazę?

O Chloe Gong i jej debiutanckiej powieści było niezwykle głośno. Historia inspirowana popularną szekspirowską parą kochanków, których rozdzieliła śmierć okazała się doskonałym materiałem dla fabuły These Violent Delights. Gwałtowne pasje prezentują wojnę gangów i parę zakochanych następców, których łączy bolesna przeszłość. Czy ta dramatyczna historia miłosna ma szansę na szczęśliwe zakończenie?

Chloe Gong od pierwszych stron prezentuje burzliwe losy Juliette i Romy. Akcja pędzi do przodu jak szalona - autorka nie zatrzymuje się i tworzy niezwykle dynamiczny obraz Szanghaju. Z jednej strony to zaleta, gdyż czytelnicy otrzymują mnóstwo niespodziewanych zwrotów akcji. Niestety, w pewnym momencie brak spokojnych refleksji sprawia, iż pojawia się zmęczenie i znużenie kolejnymi potyczkami czy walkami między członkami gangów. Autorka pozwoliła na zapoznanie się nie tylko z perspektywą Juliette, ale także wniknięcie do świata Romy - możemy poznać specyfikę ich pracy, relacje między konkretnymi osobami i uczucia, które nimi targają. Zakończenie jest wybuchowe i jedynie zaostrza apetyt na kontynuację.

These Violent Delights. Gwałtowne pasje to powieść przepełniona motywami oraz szczegółami związanymi z historią XX-wiecznego Szanghaju i oryginalnego pierwowzoru historii nieszczęśliwych zakochanych. Chloe Gong pragnęła stworzyć barwny świat przepełniony problemami, konfliktami oraz pragnieniami. Niestety, ilość wątków sprawiła, że niektóre z nich zostały potraktowane po macoszemu. Motyw związany z zarazą zaskoczył dość pozytywnie, choć ostateczne rozwiązanie zagadki okazało się dość schematyczne i przewidywalne. Najlepszym elementem utworu jest z pewnością romans między Juliette i Romą, który przepełniony jest humorystycznymi akcentami, ale także pełnymi goryczy dialogami. W tle pojawiają się interesujące postaci drugoplanowe, lecz miałam wrażenie, że autorka nakreśliła ich charaktery i losy w chaotyczny sposób. Szkoda, bo niezwykle przypadli mi do gustu!

Bohaterowie These Violent Delights przedstawili niezwykle mroczną przeszłość - to sekrety sprawiły, że są okrutni, bezwzględni czy pozbawieni moralności. Juliette zachowuje się jednak nieco inaczej, choć na pierwszy rzut oka tego nie widać. Dziewczyna doskonale widzi daremność niektórych działań swojego gangu, dlatego stara się odmienić poglądy i stworzyć pełen siły obraz rodziny. Niestety, nastolatka jest jednocześnie ofiarą miłości, co sprawia, iż jej determinacja znika w obliczu niebezpieczeństwa wymierzonego w najbliższych. Roma nie kontroluje sytuacji związanej z rodzinnym gangiem - jego ojciec zna słabości, które mogłyby przyczynić się do jego porażki. Chłopak jest stale obserwowany, dlatego nie może pozwolić sobie na kolejny błąd. Gdy jednak Juliette powraca, w sercu Romy pojawia się nadzieja na odzyskanie ukochanej - Chloe Gong w niezwykle dramatyczny i emocjonalny sposób ukazuje przeszłość bohaterów i ich wątek zakazanej miłości.

These Violent Delights. Gwałtowne pasje to niezwykle wciągająca opowieść osadzona w XX-wiecznym targanym licznymi konfliktami Szanghaju. Chloe Gong od pierwszych stron wykorzystuje najlepsze motywy gatunku i dodaje emocji za sprawą dynamicznej relacji zakochanych. Fani retellingów oraz wielbiciele wartkiej akcji z historycznym rysem będą zachwyceni lekturą. Losy Juliette i Romy oferują rozrywkę na wysokim poziomie - walki między Szkarłatnym Gangiem i Białymi Kwiatami sprawią, że krew spłynie ulicami Szanghaju. Czy jednak w obliczu nowego zagrożenia mieszkańcy nie zdecydują się na pokój?

Ocena: 7/10

These Violent Delights. Gwałtowne pasje otrzymałam od Wydawnictwa Jaguar. Bardzo dziękuję!


Prześlij komentarz

4 Komentarze

 1. Bardzo mi się podobała! Szczególnie przypadł mi do gustu klimat :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem bardzo ciekawa drugiego tomu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również! Nie mogę się doczekać, aż zobaczę, co przygotowała autorka w kontynuacji :)

   Usuń