Monstressa. Przysięga | Marjorie Liu, Sana Takeda

Stare i nowe znajomości.


Wojna zbiera krwawe żniwo. Maika doświadczyła tego w okrutny sposób, lecz musi zapłacić najwyższą cenę za podjęte decyzje. Półwilk stara się zrozumieć przeszłość, którą skrywa Zinn, lecz duchy wspomnień same atakują ją z każdej możliwej strony. Walka wciąż trwa, lecz od Maiki zależy, jaką drogę wybierze. Czy zdecyduje się na okrucieństwo, współczucie, a może podda się w obliczu nadchodzących niebezpieczeństw?

Niecierpliwie czekałam na kolejny tom Monstressy. Historia Maiki i jej sojuszników zajmuje wyjątkowe miejsce w moim sercu. Tym razem fani serii będą mogli liczyć na dodatek w postaci dwóch części Opowieści nawiązujących do dzieciństwa Maiki i Kippy. Nie potrafiłam doczekać się, aż powrócę do brutalnego świata stworzonego przez Marjorie Liu oraz Sanę Takedę. Czy szósta odsłona serii pozytywnie zaskakuje?

Nie mogę nie zachwycać się barwną, choć chwilami stonowaną kolorystyką użytą przez Sanę Takedę. Artystka zręcznie operuje ilustracjami, aby jak najdobitniej podkreśliły motywy przekazywane przez Marjorie Liu. Wątek wojny jest wyraźnie widoczny i tworzy silny kontrast z opowieściami umieszczonymi na początku szóstego tomu. Autorki opisują dzieciństwo bohaterek, ale także opowiadają o zdradzie, konsekwencjach wojny, poszukiwaniu własnego miejsca w pełnym okrucieństwa świecie oraz samoakceptacji.


Monstressa nie zatrzymuje się nawet na chwilę - rozdziały 31-35 oferują wartką akcję, ale także odpowiedzi na wiele pytań. To moment refleksji i ciszy po burzy dla Maiki, jednak główna bohaterka nie może pozwolić sobie na nieuwagę czy odpoczynek. Wrogowie i starzy znajomi proponują pewne układy, które mogą doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń. Autorki nie wykorzystują jednak łatwych rozwiązań - to historia pozbawiona schematów, jednowymiarowych postaci czy powolnej akcji. Monstressa wbija w fotel i myślę, że ten tom doskonale to udowadnia za sprawą zakończenia. Brutalna opowieść trwa i okazuje się, że przed Maiką długa droga, zanim znajdzie swoje miejsce w tym okrutnym świecie...

Monstressa. Przysięga to cudowna kontynuacja pełnej dramatycznych wydarzeń historii o młodej kobiecie zmuszonej do działania. Trudno nie odczuwać skrajnych emocji podczas lektury - Marjorie Liu wraz z Saną Takedą tworzą świat pełen skomplikowanych relacji, politycznych intryg i osobistej zemsty. Maika odnawia stare znajomości, ale jednocześnie nawiązuje nowe porozumienia. Czy w obliczu wojny, niewyjaśnionych spraw i prywatnych niesnasek zdoła jednak ocalić własne życie?

Ocena: 9/10

Monstressę. Przysięgę otrzymałam od Wydawnictwa Non Stop Comics. Bardzo dziękuję!Prześlij komentarz

1 Komentarze

  1. Tym razem to nie da mnie, ale cieszę się, że tak przypadła Ci do gustu :)

    OdpowiedzUsuń