Czerwone drzewo | Caitlin R. Kiernan

Czerwone drzewo i jego tajemnice.


Sarah Crowe pragnie uciec od ponurej rzeczywistości, dlatego wynajmuje posiadłość w Nowej Anglii. Wena twórcza jednak nie nadchodzi, terminy gonią, a koszmary nawiedzają ją każdej nocy. Wszystko zmienia się, gdy kobieta odkrywa tajemniczy manuskrypt, który pozostawił po sobie ostatni lokator domu. Lektura opowiada o czerwonym drzewie niedaleko posiadłości, z którym wiąże się wiele tajemniczych wydarzeń i niewyjaśnionych zdarzeń...

Czerwone drzewo kusiło cudownym wydaniem oraz obietnicą wspaniałej, klimatycznej opowieści. Ostatecznie postanowiłam poznać pełną tajemniczych zdarzeń i tajemnic historię Sarah Crowe. Caitlin R. Kiernan to osoba autorska, o której twórczości słyszałam mnóstwo pozytywnych opinii. Postanowiłam wyruszyć wraz z narratorką w okolice Rhode Island, aby przeżyć niezapomnianą i nieco drastyczną przygodę. Czy lektura tej opowieści dostarczy takich wrażeń?

Czerwone drzewo jest prowadzone w formie dziennika, w którym narratorka zapisuje własne przemyślenia. Czytelnicy będą mogli poznać refleksje bohaterki, jej przeszłość, ale także zdarzenia, które wpłynęły na jej charakter. W ramach dziennika zawarte zostały także fragmenty manuskryptu poprzedniego lokatora posiadłości, który interesował się tytułowym czerwonym drzewem. Klimat jest mroczny, nieco posępny, lecz styl nieco psuje te wrażenia ze względu na nonszalancką postawę Sarah. Szkoda także, iż akcja nie nabrała nieco szybszego tempa - Caitlin R. Kiernan postawiło na powolne, nużące zdarzenia oraz elementy, które zupełnie nie wpłynęły na rozwój ważnych wątków.

Czerwone drzewo to utwór zawierający elementy typowe dla literatury grozy i horrorów, lecz osoba autorska sama wskazała, iż nie przepada za sztywnymi ramami klasyfikacji gatunków. W utworze znajduje się wiele motywów, które przyprawią o szybsze bicie serca, lecz niestety wiele z nich zostało w pewnym momencie porzuconych lub niekoniecznie dobrze wykorzystanych. Historia Sarah staje się osobistą walką z przeszłością i koszmarami. Kobieta mierzy się ze stratą ukochanej osoby, brakiem weny twórczej oraz własnymi bolączkami, które nie ułatwiają jej próby ułożenia życia na nowo.

Sarah Crowe to straszliwie irytująca osoba, pełna sprzeczności i ciętych ripost. Kobieta nie zwraca uwagi na innych, a żyje w przeświadczeniu, iż arogancja i droga ''na skróty'' to najlepsze wyjścia z patowych sytuacji. Nie potrafiłam kibicować jej w poszukiwaniach prawdy na temat czerwonego drzewa oraz wydarzeń, które zostały z nim powiązane.

Czerwone drzewo to historia, która zachwyca, a jednocześnie budzi niepokój i znużenie. Caitlin R. Kiernan przedstawiło dość mroczną opowieść z irytującą i chaotyczną główną bohaterką. Elementy grozy znikają za sprawą powtarzających się sennych koszmarów i nużących refleksji narratorki, a zakończenie straszliwie zawodzi - oczekujemy dramatycznego końca wydarzeń, które ostatecznie nie nadchodzi. Tytułowe czerwone drzewo, arogancka pisarka, demony przeszłości - co się wydarzy?

Ocena: 4/10

Sprawdź inne nowości!Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

2 komentarze:

  1. Oj, to chyba w takim razie będę omijać tę książkę szerokim łukiem :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie nie zachwyciła, ale ma dość mroczny i intrygujący klimat :)

      Usuń