Dziedzictwo krwi | Amelie Wen Zhao

Krwawa droga na szczyt.Anastazja Michajłowna musi uciekać. Gdy jest oskarżona o morderstwo, grozi jej tylko śmierć. Ana nie jest jednak łagodną i posłuszną dziewczynką - jest kimś więcej. Postanawia odnaleźć prawdziwego zabójcę jej ojca, po czym odzyskać ukochanego brata i władzę. Okazuje się jednak, że należy ostrożnie dobierać partnerów. Ramson Złotousty jest ostatnią nadzieją Any, ale jednocześnie najłatwiejszą drogą do zguby...

Po kontrowersjach związanych z premierą Dziedzictwa krwi - ostatecznie się udało. Amelie Wen Zhao wydała debiutancką powieść, która przyciągnęła morze czytelników wyczekujących niesamowitej przygody zainspirowanej losami rodziny Romanowów. Anastazja postanawia sprzymierzyć się z niebezpiecznie czarującym i sprytnym Ramsonem. Z ogromnymi oczekiwaniami i wielkimi nadziejami rozpoczęłam lekturę - mogę Wam powiedzieć, że tego się nie spodziewaliście!

Amelie Wen Zhao od pierwszych stron prezentuje dynamiczną i pełną niebezpieczeństw akcję, która pędzi do samego końca w szaleńczym tempie. Czytelnicy będą zachwyceni magicznym klimatem, ale także brutalnym światem wykreowanym przez autorkę. Ana oraz Ramson opisują pełne cierpienia chwile, bunty oraz zdrady, ale jednocześnie ukazują miejsce dążące do wyzysku innych. Akcja pędzi do przodu, zwroty akcji są niezwykle zaskakujące, a zakończenie sprawia, iż czytelnik od razu pragnie sięgnąć po kolejny tom!

Dziedzictwo krwi zawiera ogromną ilość trudnych tematów związanych z dyskryminacją, handlem niewolnikami czy rasizmem. Wszystko za sprawą magii - powinowactwa, które objawia się w różnych postaciach u różnych ludzi. Amelie Wen Zhao wykorzystała dość schematyczny motyw, ale przekształciła go w intrygujący sposób. Ana mierzy się ze swoim darem oraz konsekwencjami posiadania go - autorka w pewnym momencie ukazuje retrospekcje dotyczące przeszłości księżniczki oraz jej prób zaakceptowania magicznych zdolności. Powinowactwo krwi staje się jej drogą do wolności, ale jednocześnie przekleństwem - zostaje oskarżona o morderstwo, uznana za potwora.

Bohaterowie są niezwykle intrygujący i nieprzewidywalni. Ana to bohaterka z krwi i kości, która odważnie walczy o swój los, ale posiada również słabe strony. Dziewczyna mierzy się z brakiem akceptacji ze strony rodziny i społeczeństwa - jest potworem, powinowatą krwi, którą należy zniszczyć. Z czasem Ana odkrywa jednak, że to jej największy dar i broń, która pozwala jej przetrwać. Ramson Złotousty zachwyca od pierwszych stron czarującym zachowaniem. Spryt, cięty język i inteligencja pozwalają mu wydostać się z każdej patowej sytuacji. Autorka nakreśliła dynamiczną relację opartą na rosnącym zaufaniu, ale także niepewnościach oraz krzywdach doznanych w przeszłości.

Dziedzictwo krwi to dramatyczna walka o przyszłość, ale także o przeszłość. Amelie Wen Zhao od pierwszych stron przyciąga uwagę czytelnika, a następnie tworzy wybuchowe zakończenie. Debiutancka powieść dostarczy niespodziewanych wydarzeń, niezwykle wartkiej akcji, ale także ukaże pełną przeszkód drogę głównych bohaterów. Wielbiciele dobrej i nieprzewidywalnej fantastyki będą zachwyceni losami Any i Ramsona. Czy jesteście gotowi, aby skoczyć w nurt rzeki i dać się porwać przygodzie?

Ocena: 9/10
Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

4 komentarze: