Księga magii | Gardner Dozois

Księga magicznych wydarzeń.Magia jest wśród nas, ale... czy tak naprawdę? Istnieje wiele światów, w których działa ona w inny sposób, zachwyca wyjątkowymi aspektami i niesie okrutne niebezpieczeństwa. Konsekwencje pewnych decyzji mogą być bolesne, inne mogą uratować życie. Czarodzieje, wiedźmy, wojny, walki, intrygi - czy na pewno jesteście gotowi, aby przekroczyć granicę?

Uwielbiam fantastykę i wszystko, co jest z nią związane. Nic zatem dziwnego, że skusiłam się na Księgę magii zawierającą siedemnaście opowiadań osadzonych w magicznych światach. Nie mogłam się doczekać lektury tego utworu, a jednocześnie obawiałam się zawodu ze strony krótkich form. Jak ten fantastycznie wydany zbiór wypadł w moich oczach?

Straszliwie ciężko było mi się wciągnąć w ten zbiór. Gardner Dozois przeplatał utwory ze skomplikowanymi fabułami, obszernym systemem magicznym czy groźnymi światami z delikatnie rozrysowanymi bądź spokojniejszymi opowiadaniami. Niestety, niektóre historie kończyły się, zanim na dobre się rozpoczęły, a pozostałe próbowały zaprezentować czytelnikom zbyt wiele szczegółowych czy nieistotnych elementów, aż do losów opisywanych postaci wkradał się chaos. Czy jest to jednak zły zbiór? Niekoniecznie - magiczne pojedynki, spiski, intrygi, walki, próba oszukania losu... Gardner Dozois stworzył zbiór na wysokim poziomie, który pozwala na chwilę rozrywki i zapomnienia o codziennych obowiązkach.

Z siedemnastu opowiadań na wyróżnienie zasługują na pewno historie stworzone przez Matthew Hughesa, Laviego Tidhara, Gartha Nixa, Scotta Lyncha i George'a R. R. Martina. Przyjaciele  Masquelayne'a Niezrównanego ukazują losy próżnego i aroganckiego czarodzieja, który zdobył to, na co zasłużył. Następnie przechodzimy do Twórcy wdów, czyli pełnej cierpienia opowieści o rewolwerowcu poszukującym własnego domu na opustoszałej ziemi. Garth Nix ponownie zachwyca kunsztem i intrygą w Lasce w kamieniu - twórca fenomenalnie skonstruowanej serii Sabriel nie rozczarowuje. Wina i odkupienie domu czarnoksiężnika Malkurila to świetnie napisana opowieść o przemijających dniach, które wyznaczają niezwykłą podróż. Natomiast utwór George'a R. R. Martina jest przyjemny, choć chwilami dość schematyczny - Noc w Oberży przy Stawie zaprezentuje fanom jego twórczości najlepsze cechy fantastyki, ale momentami może być dość przewidywalnie.

Księga magii to nierówny zbiór prezentujący zachwycające opowiadania, ale także nużący powolnymi i niekoniecznie rozwiniętymi historiami. Piękne wydanie będzie niemałą gratką dla fanów fantastyki, ale także wielbicieli magicznych światów, w których niebezpieczeństwa mogą objawić się w każdej chwili. Gardner Dozois oddaje w ręce czytelników światy pełne magii, intryg, ale także emocji - czy jesteście gotowi na taką podróż?

Ocena: 6/10

Księgę magii otrzymałam od Wydawnictwa Zysk i S-ka. Bardzo dziękuję!


Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

2 komentarze: