Dziewczyna z Paryża | Jordyn Taylor

Co wydarzyło się w przeszłości?


Strata ukochanej babki wstrząsnęła światem Alice. Nieoczekiwanie wyrusza z rodziną do Paryża, gdzie odkrywa tajemnicze mieszkanie. Okazuje się, że Chloe nie wyznała wszystkich tajemnic związanych ze swoim życiem. Alice pragnie cofnąć się w czasie i poznać przeszłość babci. Natyka się na zdjęcie przedstawiające siostrę Chloe, piękną Adalyn. Dlaczego babcia ukrywała jej istnienie? Co takiego sprawiło, że odcięła się od rodziny?

Uwielbiam słodko-gorzkie historie osadzone w przeszłości, opowiadające o wyjątkowych bohaterach i trudnych chwilach. Jordyn Taylor przedstawia losy Alice, która odkrywa zaskakujące informacje na temat przeszłości babki, ale także Adalyn, siostry Chloe. Dwie bohaterki wyruszają na poszukiwania, aby walczyć o własną przyszłość, rodzinę oraz prawdę. Co takiego wydarzyło się na kartach Dziewczyny z Paryża?

Jordyn Taylor od pierwszych stron intryguje czytelnika opisywaną historią. Alice pragnie odkryć tajemnice skrywane w mieszkaniu babci, gdzie pozostawione są ślady prowadzące do czasów II wojny światowej. Narracja podzielona jest na dwie części - Alice snuje swoje detektywistyczne poszukiwania w teraźniejszości, lecz czytelnik ma jednocześnie okazję poznać refleksje i wydarzenia z perspektywy Adalyn. Zakończenie jest słodko-gorzkie - warto przygotować chusteczki i masę dobrej czekolady na pocieszenie!

Dziewczyna z Paryża opowiada o niezwykle emocjonalnej historii, która wydarzyła się kilkadziesiąt lat wcześniej. Jordyn Taylor osadziła akcję w czasie wojny, okresie pełnym rebelii, walk i śmierci. Doskonale widać, że to niełatwy czas, pełen różnorodnych ograniczeń i trudności. Adalyn pragnie jednak zmiany - postępuje impulsywnie, choć ostrożnie. Bohaterka stara się zmienić świat, powstrzymać wroga, ale jednocześnie uchronić rodzinę przed złem. Nie może wyznać prawdy najbliższym, co doprowadza do różnego rodzaju konfliktów. Między Adalyn i Alice mogłaby istnieć nić porozumienia - szesnastoletnia dziewczyna pragnie poznać prawdę, lecz problemy rodzinne są dla niej niezwykle bolesne. Autorka świetnie opisuje tematy dotyczące przyjaźni, miłości, wojny, depresji, śmierci, rebelii, ale także walki o wolność.

Bohaterowie niezwykle pozytywnie mnie zaskoczyli. Alice stara się zrozumieć ukrywane przez babcię informacje, ale jednocześnie dojść do prawdy - dziewczyna postępuje chwilami impulsywnie, lecz próbuje uczyć się na własnych błędach i rozważać różnorodne opcje. Adalyn to bohaterka, która potrafi zainspirować swoimi decyzjami i działaniami - kobieta niejeden raz podjęła się niebezpiecznych misji dla dobra ogółu. Jej odwaga, siła i upór są godne podziwu. Warto również wspomnieć o relacjach romantycznych opisanych w utworze - były one delikatnie nakreślone i nie sprawiały wrażenia infantylnych czy zbyt słodkich.

Dziewczyna z Paryża to niezwykła opowieść o walce, nieoczekiwanych odkryciach oraz próbie zrozumienia ludzkich uczuć i czynów. Jordyn Taylor porusza gamę ważnych tematów, wywołuje różnorodne emocje w sercach czytelników, ale także opisuje historię zainspirowaną prawdziwymi wydarzeniami. Losy Alice oraz Adalyn sprawią, że zapomnicie kompletnie o całym świecie i przeniesiecie się do przeszłości, aby poznać prawdę. Jak ona wygląda?

Ocena: 9/10

Dziewczynę z Paryża otrzymałam od Wydawnictwa IUVI. Bardzo dziękuję!

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

2 komentarze: