Rozmowy z przyjaciółmi | Sally Rooney

Zakazany owoc smakuje najlepiej.


Zdarzyło się to zupełnie niespodziewanie - Frances i Bobbi zafascynowane czarującą i inteligentną Melissą, postanawiają pogłębić nową znajomość. Młode studentki wkraczają w życie dziennikarki oraz jej przystojnego męża Nicka. Miłe chwile spędzone przy winie oraz wieczory z poezją sprawiają, że relacje w grupie stają się coraz bardziej intymne. Francis nawiązuje nić porozumienia z Nickiem, lecz jednocześnie zdaje sobie sprawę, że uczestniczy w dość niebezpiecznej grze...

Sally Rooney zdobyła uznanie czytelników za sprawą Normalnych ludzi - historii o miłości, przyjaźni i poszukiwaniu własnej drogi w życiu. Nadszedł czas na lekturę debiutanckiej powieści młodej irlandzkiej autorki. Rozmowy z przyjaciółmi opisują burzliwe relacje międzyludzkie oraz różne portrety miłości. Jak potoczyły się losy Frances i Bobbi?

Sally Rooney posługuje się specyficznym stylem, z którym można było się zapoznać przy okazji historii Marianne i Connella. Czytelnik ponownie nie doświadczy wyraźnego podziału na dialogi i opisy, co chwilami wywołuje niemały chaos w odbiorze fabuły. Sally Rooney podzieliła utwór na dwie wyraźnie oddzielone części, które pokazują początki relacji między studentkami a małżeństwem, a następnie konsekwencje tej znajomości. Narratorką opowieści jest Frances, która opisuje swoje wrażenia i oferuje czytelnikom refleksje na różnorodne tematy. Zabrakło mi jednak w stylu Sally Rooney ciepła i szczerości. Miałam wrażenie, że niektóre zdania były zupełnie oderwane od pozostałych i nie wnosiły żadnych konkretnych informacji do przedstawianej historii.

Rozmowy z przyjaciółmi poruszają różnorodne tematy, lecz autorka nie zatrzymuje się na żadnym z nich na długo. Powieść jest pełna luźnych przemyśleń na temat romansów, małżeństwa, orientacji seksualnej, chorób, zdrad, polityki, depresji, alkoholizmu czy relacji rodzinnych. Frances stara się odnaleźć w nowej sytuacji, zrozumieć swoją skomplikowaną relację z Nickiem i Melissą. Chwilami jest straszliwie schematycznie i przewidywalnie, a innym razem autorka próbuje za bardzo wstrząsnąć czytelnikiem i ostatecznie wydarzenia wywołują wrażenie sztucznych i przerysowanych. Myślę, że to właśnie największy mankament debiutanckiego utworu irlandzkiej pisarki.

Bohaterowie są specyficzni, choć dobrze wykreowani - Sally Ronney stworzyła gamę różnorodnych charakterów, które zestawia ze sobą na zasadzie kontrastu. Frances straszliwie irytowała zachowaniem, lecz w pewnym momencie czytelnik może jej szczerze współczuć. Młoda studentka wplątała się w skomplikowaną relację, na którą nie była w pełni gotowa - dziewczyna sama dopiero odkrywa swój własny umysł. Bobbi jest zupełnie inna - zdecydowana, odważna i energiczna, kompletne przeciwieństwo spokojnej i wycofanej Frances. Melissa i Nick to małżeństwo pełne sprzeczności - czytelnicy powoli będą odkrywać ich sekrety.

Rozmowy z przyjaciółmi to specyficzna powieść o międzyludzkich relacjach oraz poszukiwaniu własnej drogi w tym skomplikowanym świecie. Historia Frances i Bobbi jest pełna schematów i przewidywalnych wątków, lecz jednocześnie to groteskowe spojrzenie na miłość w XXI wieku. Sally Rooney niepotrzebnie eksperymentowała z formą - pragnęła zaszokować i wywołać nieoczekiwane reakcje u czytelników. Niestety, nie do końca jej się to udało spełnić.

Ocena: 4/10

Sprawdź inne nowości!


Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

4 komentarze:

 1. Miałam ją na uwadze, ale teraz chyba wolę przeczytać coś innego ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze warto sprawdzić, czy może Tobie przypadnie do gustu, ale może tak będzie chyba najlepiej ;)

   Usuń
 2. To raczej nie dla mnie, ale okładka jest bardzo przyciągająca. :)

  OdpowiedzUsuń