Realny świat | Sara Pennypacker

Wyjątkowy chłopiec stara się uratować wyjątkowy świat.


Ware z niecierpliwością czeka każdego dnia, aby wyruszyć na kolejną przygodę. Niestety, niespodziewany wypadek sprawia, że chłopiec musi spędzić wakacje w mieście. Rodzice szybko zapisują go na nużące letnie półkolonie, których perspektywa wcale go nie raduje. Ware odkrywa jednak tajemnicze miejsce oraz równie tajemniczą dziewczynkę - Jolene, która hoduje rośliny w puszkach i pilnuje swojego sekretnego ogrodu. Gdy zagrożenie nadchodzi, a wyjątkowe miejsce może być zniszczone, Ware wraz z Jolene starają się znaleźć sposób na ochronę tego, na czym im najbardziej zależy.

Sara Pennypacker zdołała wzruszyć czytelników za sprawą wielokrotnie nagradzanego Paxa. Niestety, nie miałam jeszcze okazji sięgnąć po tę obiecującą powieść. Realny świat to jednak równie kusząca propozycja zarówno dla młodszych jak i starszych czytelników, którzy pragną ujrzeć zwykły świat niezwykłymi oczami Ware'a. Jak wyglądały wakacje tego wyjątkowego chłopca?

Powieść jest napisana niezwykle barwnym, baśniowym wręcz językiem, który sprawia, że zwyczajny świat Ware'a staje się cudowną krainą. Sara Pennypacker tworzy krótkie rozdziały, w których zawiera najważniejsze chwile z życia i codzienności młodych bohaterów. Klimat jest niezwykle uroczy - czytelnik poczuje się jak w bańce, która chroni go przed całym światem zewnętrznym. Nie sposób oderwać się od lektury, a bohaterowie dodatkowo potęgują zainteresowanie opowieścią!

Realny świat to przede wszystkim opowieść o marzeniach, cudownym dzieciństwie pełnym wyzwań, ale także świecie bez strachu czy obaw. Sara Pennypacker stworzyła wzruszającą i barwną historię dla każdego młodego czy starszego czytelnika - niezależnie od wieku, morał opowieści trafi do najbardziej twardego serca. Autorka stara się poruszać różnorodne tematy i problemy, skłania do refleksji i ofiarowuje interesujące pomysły na irytujące kłopoty.

Bohaterowie utworu są niezwykle sympatyczni i żałuję jedynie, że Sara Pennypacker nie rozwinęła ich nieco dokładniej. Ware jest postacią, którą natychmiast można pokochać - chłopiec od pierwszych stron prezentuje czytelnikowi swój magiczny, pełen pozytywnych emocji świat. Jest waleczny - nie poddaje się w obliczu zagrożenia czy niepowodzenia. Jolene jest zupełnie inna, choć również niezwykle przypadła mi do gustu - dziewczyna kieruje się odwagą, ale także emocjami, co doprowadza do różnorodnych sytuacji.

Realny świat to niezwykle ciepła i wzruszająca opowieść o sile dziecięcych marzeń, podążaniu za obranym celem, ale także rozkoszowaniu się magią dzieciństwa. Sara Pennypacker stworzyła jedną z takich powieści, od których nie sposób się oderwać. Obiecuję, że na długo po lekturze tej wyjątkowej powieści będziecie wciąż myśleć o przygodach Ware'a i Jolene. Czy da się uratować świat, na którym mocno Ci zależy? Zapytaj o to młodych bohaterów Realnego świata - oni podarują Ci wyjątkową odpowiedź!

Ocena: 7/10

Realny świat otrzymałam od Wydawnictwa IUVI. Bardzo dziękuję!


Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

6 komentarzy:

  1. Książka jest już na półce i czeka na swoją kolej. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Paxa czytałam i bardzo mi się podobał i chętnie przeczytam kolejną książkę tej autorki. :)
    Pozdrawiam,
    recenzjeklaudii.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń