Cordelia | Winston Graham

Miłość czy powinność?Śmierć żony Brooka Fergusona nie zaskakuje nikogo. Głowa rodu nakazuje synowi rozpocząć poszukiwania nowej żony, która ofiaruje mu wsparcie oraz potomstwo. Wybór pada na młodą Cordelię. Dziewczyna cieszy się z wyróżnienia, lecz szybko okazuje się, że życie wraz z Brookiem będzie wymagające i specyficzne. Napięte relacje z teściem dodatkowo komplikują jej sytuację w przestronnym domu. Gdy na drodze Cordelii staje przystojny Stephen Crossley, dziewczyna musi zadecydować - wybierze prawdziwą miłość czy powinność?

Winston Graham stworzył wiele niezwykle barwnych powieści osadzonych w wyjątkowych czasach. Poldark cieszy się ogromną popularnością i wygląda na to, że w najbliższych czasach ona nie zmaleje. Nadszedł jednak czas na zapoznanie się z innymi utworami autora. Cordelia to pełna dramatyzmu opowieść o różnorodnych odcieniach miłości i konsekwencjach podejmowanych decyzji. Czy losy tytułowej bohaterki zdołały mnie oczarować?

Winston Graham od pierwszych stron intryguje historią o miłości. Fabuła rozwija się bardzo powoli - czytelnicy muszą być przygotowani na brak niespodziewanych wydarzeń i zaskakujących zwrotów akcji. Autor chwilami wprowadzał chaos w narracji czy niepotrzebnie używał dramatyzmu w dialogach między postaciami. Zaprezentowana na kartach historia nie jest jednak schematyczna czy przewidywalna - losy Cordelii są barwne, a klimat nieco melancholijny.

Cordelia to nie tylko opowieść o romantycznych przygodach, ale także portret kobiety w XIX wieku. Tytułowa bohaterka jako osoba pochodząca z niższej warstwy społecznej jest postawiona przed wieloma trudnymi decyzjami - każdy spogląda na nią z wyczekiwaniem, ale także sprawdza, czy potrafi być odpowiednią żoną dla Brooka. Wątek romansu między młodą żoną a Stephenem dodał emocjonalnego aspektu do tej opowieści - nie potrafiłam się oderwać od lektury. Niezwykle interesującym elementem są również losy pobocznych postaci - teść tytułowej bohaterki doprowadza do różnorodnych starć i konfliktów, a dzienniki pierwszej żony Fergusona pozwalają na lepsze zrozumienie życia w nowym domu.

Winston Graham nie skupił się zbyt dokładnie na bohaterach i myślę, że to największy mankament tego utworu. Cordelia była niezwykle miłą i łagodną postacią, lecz często zachowywała się impulsywnie i infantylnie. Charakter Brooka także mógł być nieco bardziej dopracowany, gdyż autor skupił się raczej na dokładniejszym opisaniu Stephena - był on najlepiej przedstawiony.

Cordelia to niezwykle wciągająca i barwna lektura o różnych odcieniach miłości i jej konsekwencjach. Winston Graham od pierwszych stron stworzył opowieść pełną intrygujących wątków, ciekawych problemów, ale także złożonych bohaterów. Fani Poldarka czy romansów osadzonych w przeszłości będą zachwyceni opowieścią tytułowej Cordelii. Którego mężczyznę wybierze młoda dziewczyna?

Ocena: 7/10

Cordelię otrzymałam od Wydwnictwa Czarna Owca. Bardzo dziękuję!Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

4 komentarze:

  1. Mam ją na czytniku, tylko czasu brakuje dla wszystkich książek :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na tę chwilę mam ochotę na bardziej mroczne klimaty. :)

    OdpowiedzUsuń