Madame | Antoni Libera

Francuskie oblicze miłości.W świecie uprzedzeń i dążenia do utrzymania osiągnięć na zwyczajnym poziomie, pewien licealista pragnie czegoś więcej. Niestety, jego starania są źle widziane przez wykładowców oraz kolegów, których satysfakcjonuje szara rzeczywistość. Lekcje francuskiego stają się jedynym intrygującym elementem w całym życiu młodego ucznia - zafascynowany nieprzystępną i tajemniczą panią dyrektor, zaczyna powoli odkrywać kawałek po kawałku sekrety jej życia...

Nie spotkałam jeszcze powieści, w której pierwsze zdanie tak dobitnie wyznaczyłoby rytm całej historii. Antoni Libera napisał: Przez wiele lat nie opuszczało mnie wrażenie, że urodziłem się za późno. Autor uderzył w czułą strunę - myślę, że każdy w pewnym momencie marzył o tym, co już dawno odeszło i nie powróci. Jakie sny miał główny bohater niezwykłej Madame?

Od pierwszych stron zostałam oczarowana niezwykłym językiem tej powieści. Antoni Libera tworzy niezwykły obraz peerelowskiej rzeczywistości, do której wrzucił głównego bohatera utworu. Historia rozwija się bardzo powoli, ale intryguje i nie pozwala oderwać się od lektury. Utwór zawiera wiele przemyśleń na różnorodne tematy, ale nie brak także humorystycznych akcentów i sarkastycznych wtrąceń. To prawdziwy popis kunsztu Antoniego Libery, którego trzeba doświadczyć przynajmniej raz w całym życiu.

Antoni Libera wykorzystał w swojej powieści najlepsze cechy różnorodnych gatunków - znajdziecie elementy polityczne, społeczne, detektywistyczne, romantyczne, satyryczne czy historyczne. Madame to niezwykle obszerna i wielowątkowa opowieść o kształtowaniu młodzieńczego charakteru, ale także zagłębianiu się w nowe i nieznane. Nie można jednoznacznie zaklasyfikować tego utworu - podczas lektury chwilami można mieć wrażenie, jakby ta historia oddychała we własnym tempie i zmuszała czytelnika do zatrzymania się na moment, zwrócenia uwagi na ten czy inny ważny aspekt, o którym mówi nam bohater. To nie tylko opowieść o fascynacji między uczniem liceum a dyrektorką i nauczycielką francuskiego - to portret peerelowskiej rzeczywistości, uprzedzeń ludzkich, obaw przed nieznanym, podążania za nieoczywistym czy przekraczania własnych granic.

Główny bohater i jednocześnie narrator tej opowieści wydaje się zbyt dojrzały na swój licealny wiek - oferuje czytelnikom niezwykle skomplikowane i często złożone przemyślenia, lecz chwilami można o nim pomyśleć, jak o mężczyźnie wspominającym przeszłość. Nawiązuje do swojego życia, podkreśla element sztuki, zagłębia się w filozoficznych refleksjach i zwraca uwagę na wady świata, w którym żyje. Chwilami nie sposób nie zauważyć ironicznego akcentu w wypowiedziach bohatera, który wręcz naśmiewa się ze świata, z ludzi, z całej tej groteskowej sytuacji, w którą został wrzucony. Najbardziej intryguje jednak tytułowa Madame, która skrywa się za tajemnicami i sekretami. Powoli poznajemy jej przeszłość, dowiadujemy się więcej na temat charakteru, poglądów i zachowania, lecz to wciąż nieuchwytna kobieta - główny bohater chwilami wątpi, czy zdoła ją złapać.

Madame to prawdziwa uczta literacka, ale jednocześnie dzieło, które warto poznać. Antoni Libera przemyka przez wszystkie najważniejsze elementy codzienności człowieka, pokazuje szeroką gamę emocji i uczuć, ale także cofa się w czasie do tych wyjątkowych czasów, które przeminęły. To historia ponadczasowa, niezwykle osobista i intymna. Czytelnicy nie będą mogli o niej zapomnieć - postać tytułowej tajemniczej i kuszącej Madame zostanie w Waszych myślach przez długi czas...

Ocena: 10/10

Sprawdź inne bestsellery!Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

2 komentarze: