Zaczytana i Bestia | Ashley Poston

Zderzenie z... książką!


Rosie stara się uporządkować swoje życie, lecz nie idzie jej to najlepiej. Dziewczyna wciąż boryka się z bólem po stracie matki, nie potrafi rozpocząć pisania eseju na studia, a na dodatek nie może zapomnieć o nocy, która przyniosła jej chwilę radości. Vance Reigns również próbuje powrócić do normalności po straszliwym skandalu, który zmusił go do wyjazdu. Gdy przypadek łączy ścieżki Rosie i Vance'a, okazuje się, że mają więcej wspólnego niż się spodziewali. Czy jednak Piękna zawsze wybiera Bestię?

Po Geekerelli oraz Księżniczce i Fangirl nie mogłam się doczekać lektury Zaczytanej i Bestii. Uwielbiam oryginalną historię i miałam wysokie wymagania względem napisanego przez Ashley Poston retellingu tej opowieści. Czy losy Rosie i Vance'a zdołały mnie oczarować i porwać do świata pełnego marzeń?

Ashley Poston ponownie zabiera czytelników do magicznego świata. Tym razem autorka zaczerpnęła pomysł z popularnej Pięknej i Bestii, która jest jedną z moich ulubionych bajek. Od powieści bardzo ciężko się oderwać za sprawą wartkiej akcji i lekkiego języka. Historię opowiadają Rosie i Vance, których łączy wiele wspólnego, pomimo początkowej niechęci. Bajkowa inspiracja nadaje tej opowieści polotu i niezwykłego klimatu, a czytelnik z niecierpliwością poznaje kolejne przygody bohaterów. Ashley Poston zdołała stworzyć słodko-gorzką historię z zakończeniem, które daje nadzieję, a zarazem zachęca, aby walczyć o własne marzenia.

Bardzo miło zaskoczyła mnie fabuła tej powieści. Rosie przez przypadek niszczy książkę i w zamian musi odpracować popełnioną szkodę, a Vance zostaje zmuszony do pomocy dziewczynie, aby przestał zamartwiać się popełnionymi w przeszłości błędami. Ashley Poston porusza wiele interesujących wątków w tym utworze. Autorka opisuje pierwszą miłość, żałobę, zagubienie własnego ja, niezwykłe przyjaźnie, relacje rodzinne i pasję związaną z książkami.

Rosie niezwykle pozytywnie mnie zaskoczyła - dzielnie znosiła wszystkie przeciwności losu i była wdzięczna za wsparcie najbliższych. Vance nieco mnie zawiódł, ponieważ jego zachowanie było straszliwie infantylne i w pewnym momencie przekroczył granicę dobrego smaku. Ashley Poston pospiesznie nakreśliła relację łączącą tę dwójkę, przez co nie ukazała wystarczająco ich uczuć oraz emocji. Bardzo się cieszę, że autorka wykorzystała jednak w powieści wątek związany z osobami niebinarnymi - przyjaciele Rosie byli jednym z najlepszych elementów tego utworu.

Zaczytana i Bestia to kolejna magiczna odsłona bajkowych retellingów, z którymi można się nie tylko dobrze bawić, ale również odnaleźć cząstkę siebie. Ashley Poston ponownie zabiera czytelnika do świata magii za sprawą fandomów, nastoletnich gwiazd i niezwykle zwyczajnych marzycieli. Rosie udowadnia, że Piękna nie zawsze musi być księżniczką, a Bestia nie zawsze jest wrogiem - trzeba się jedynie odpowiednio dobrze poznać. Czy Rosie i Vance będą jednak żyli długo i szczęśliwie?

Ocena: 8/10

Sprawdź inne nowości!

Zaczytaną i Bestię otrzymałam od Księgarni Tania Książka. Bardzo dziękuję!

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

4 komentarze:

  1. Nie spodziewałam się, że tak wysoko ją ocenisz, ale super, że Ci się spodobała :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam ogromną ochotę na ten tytuł. Tylko najpierw chcę jednak przeczytać "Geekerellę", żeby poznać ten świat.

    OdpowiedzUsuń