Dziewczyna, która wybrała swój los | Kasie West

 Jaką przyszłość wybierzesz?


Addison Coleman posiada wyjątkowy dar. Dziewczyna potrafi Sprawdzić, czyli wybiec parę dni w przyszłość, aby ujrzeć skutki podejmowanych decyzji czy przebieg ważnych wydarzeń. Pewnego dnia rodzice oznajmiają jej, że się rozwodzą i Addie staje przed wielkim wyborem - może zostać w Kolonii razem z mamą i dalej rozwijać swoją zdolność lub udać się z tatą do świata Normalsów, gdzie stanie się zwyczajną dziewczyną. Która ścieżka okaże się lepsza? 

Dziewczyna, która wybrała swój los to powieść zupełnie niepodobna do wszystkich innych utworów Kasie West. Amerykańska autorka znana jest głównie z lektur o charakterze młodzieżowym z elementami romansu i problemów typowych dla młodych ludzi. Historia o Addison Coleman zawiera dodatkowo wątki paranormalne. Czy takie połączenie motywów było dobrym pomysłem?

Kasie West stworzyła dwie ścieżki fabularne, które na początku oraz końcu schodzą się i tworzą całość. Podczas rozdziałów ''PARA'' przedstawiane jest życie głównej bohaterki z matką oraz jej egzystencję w Kolonii, a ''NORM'' ukazują podróż wraz z ojcem do Teksasu i przygotowywanie się do roli zwyczajnej nastolatki. Język jest lekki i przyjemny, a fabuła klarowna, dlatego nie będzie problemem przeczytanie tej powieści w parę godzin. Ciekawym zabiegiem było również zastosowanie tych samych wydarzeń, jednak w różnych odsłonach - Addie w obu rzeczywistościach przeprowadzała poważne rozmowy, lecz zmieniał się rozmówca, jej przebieg i ostateczny skutek.

W powieści jest wiele wątków, ale najważniejszy dotyczy wyboru głównej bohaterki. To właśnie on napędza całą fabułę i prowokuje Addie do wykorzystania daru. Czytelnicy poznają życie w Kolonii i poza nią, relacje rodzinne, pierwsze miłości, skutki błędnych decyzji, wielkie przyjaźnie, problemy z podejrzanymi osobami, uzależnienie alkoholowe czy ostateczny wybór, który zaważy na całej przyszłości Addison.

Niezwykła plastyczność bohaterów oraz zróżnicowanie charakterów sprawiają, iż można poczuć ogromną sympatię do niektórych postaci. Kasie West stworzyła także antagonistów, którzy jednak ujawniają swoją tożsamość dopiero w ostatnich rozdziałach powieści. Najbardziej do gustu przypadła mi zdecydowanie Addie, która była świadoma swoich błędów, wyborów oraz położenia. Dziewczyna zwracała uwagę na innych i pragnęła nie skrzywdzić ich swoimi decyzjami.

Dziewczyna, która wybrała swój los przeniesie Was do równoległej rzeczywistości, w której istnieje ściśle tajna Kolonia pełna uzdolnionych osób o nadnaturalnych zdolnościach. Kasie West z niebywałą precyzją przedstawia paranormalne elementy, ale nie zapomina przy tym o charakterystycznych dla młodzieżowej literatury wątkach. Historia Addie będzie łudząco podobna do rzeczywistego życia - człowiek zawsze stoi przed wyborami. Jakie będą jednak skutki wybranej przyszłości? Addison może Wam odpowiedzieć na to pytanie.

Ocena: 10/10

Dziewczynę, która wybrała swój los otrzymałam od Wydawnictwa Feeria. Bardzo dziękuję!

Prześlij komentarz

9 Komentarze

 1. Kolejna pozytywna recenzja tej powieści! Naprawdę muszę się za nią w końcu zabrać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię czytać książki tej autorki więc i tę pozycję już mam na liście :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Strasznie mnie ta książka intryguje. Dwie powieści tej autorki bardzo przyjemnie mi się czytało, inne mniej i jestem strasznie ciekawa tej powyższej. ;D
  Jools and her books

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta powieść naprawdę zaskakuje, dlatego myślę, że będzie idealną lekturą na chłodne jesienne wieczory :)

   Usuń
 4. Cieszę się, że tak bardzo przypadła Ci do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Widzę że to może być naprawdę dobra książka!

  OdpowiedzUsuń