Zanim nadejdzie monsun | Dinah Jefferies

 Jedna podróż może zmienić całe życie.


Eliza Fraser udaje się do Indii, aby wykonać zleconą jej pracę. Jako początkujący fotograf, ma przedstawić za pomocą zdjęć życie rodziny książęcej oraz mieszkańców tego kraju. Nie spodziewa się jednak, iż znajomość z Jayem, bratem władcy Radżputany, tak bardzo na nią wpłynie. Związek z nim jest praktycznie niemożliwy - Eliza jako wdowa nie powinna się z nim wiązać. Czy jednak cokolwiek jest w stanie stanąć na drodze prawdziwej miłości?

Zanim nadejdzie monsun to historia o uczuciu, które nie miało prawa istnieć. Miałam okazję poznać już jedną z książek tej autorki, Rozłąkę. Nie do końca zakochałam się w historii o poszukiwaniach dzieci, lecz postanowiłam ponownie spróbować szczęścia z twórczością Dinah Jefferies. Czy historia Elizy oraz Jaya zachwyciła mnie?

Nie mogłam oderwać się od niezwykle wciągającej lektury Dinah Jefferies. Autorka przedstawiła wszystko w bardzo dokładny sposób z niezwykłym wyczuciem smaku. Kultura indyjska oraz zwyczaje tam panujące są nakreślone delikatnie, ale mają znaczący wpływ na rozwój całej historii. Ja od samego początku śledziłam z niemałym zainteresowaniem akcję utworu. Autorka przeplata wiele wątków i dokłada problemów bohaterom, aby nie znużyć czytelnika. Niestety, relacja Elizy oraz Jaya nie zachwyciła mnie i pozostawiła z uczuciem niedosytu.

Autorka ukazuje w intrygujący sposób życie w Indiach. Sporo można dowiedzieć się o tradycjach, zwyczajach czy wierzeniach, lecz również o codzienności osób z różnych klas społecznych. Ciekawym urozmaiceniem było wplecenie wątku Indiry, która posiada sporą rolę w tym utworze - jej postać jest odkrywana z każdym rozdziałem. Pałacowe intrygi i konflikty pomiędzy mieszkańcami a Brytyjczykami będą towarzyszyć czytelnikowi do samego końca.

Zanim nadejdzie monsun to powieść, z którą można miło spędzić czas. Historia miłosna Elizy oraz Jaya oferuje czytelnikowi wiele nietuzinkowych wątków, które będą rozwijać się z każdym rozdziałem. Dinah Jefferies potrafi zaciekawić i skłonić do lektury, od której nie sposób będzie się oderwać. Wybierzcie się w niesamowitą podróż do Indii, gdzie poznacie zupełnie inny - wspaniały - świat...

Ocena: 6/10

Zanim nadejdzie monsun otrzymałam od Wydawnictwa HarperCollins. Bardzo dziękuję!
 

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

5 komentarzy:

 1. Muszę przyznać, że książka wydaje się być naprawdę ciekawa. Myślę, że niedługo po nią sięgnę. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że przypadnie Ci do gustu!

   Usuń
 2. Może w wolnej chwili przeczytam, ale na razie mam zbyt dużo innych lektur do nadrobienia ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. A mi się bardzo podobała ta książka, aż jestem sama zaskoczona, gdyż to nie całkiem moje klimaty :) U mnie stoi w sypialni z ulubionymi :0

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja bardzo rzadko sięgam po tego typu literaturę i mówiąc szczerze zupełnie do tego tytułu mnie nie ciągnie, więc niestety nie dla mnie. ;)

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń