Opowieść podręcznej | Margaret Atwood

Przerażająca przyszłość.

Kiedyś życie było inne. Zacznijmy jednak od początku.
Offred jest podręczną - kobietą, która ma za zadanie dać dzieci komendantom i ich żonom. Odebrano jej prawa, rodzinę i wolność. Nie zabrano jej jednak wspomnień. Offred snuje swoją przerażającą opowieść - opowiada o tym co było przed i co jest teraz. Czy kobieta ma jednak nadzieję na odzyskanie wolności?

Głośny tytuł Margaret Atwood doczekał się przeniesienia na ekrany telewizorów. Swoją przygodę z historią Offred zaczęłam od serialu na podstawie powieści, ale po oglądnięciu kilku odcinków zdecydowałam sięgnąć po utwór. Czy Opowieść podręcznej rzeczywiście szokuje?

Strasznie ciężko było mi się wciągnąć w tę powieść. Język autorki nie przemawiał do mnie i lektura szła mi opornie. Rozdziały były bardzo często przeplatanką wspomnień z przeszłości i wydarzeń z teraźniejszości. Niestety, większość z nich była chaotycznie przedstawiona. Czytelnik może przyjrzeć się jedynie życiu głównej bohaterki - nie mamy wglądu w zwyczaje czy sytuacje innych podręcznych.

Historia Offred potrafi przerazić i wywołać głęboką obawę. Taka przyszłość jest niewyobrażalna - kobiety jako podręczne są niewolnicami w domach swoich komendantów. Utwór jest pewnego rodzaju ostrzeżeniem, aby ludzkość nie posunęła się za daleko.

Nie polubiłam Offred, która często z sarkazmem podchodziła do wielu spraw. Rozumiem jej ciężką sytuację, lecz mogła wykazać się odrobinę większym sprytem. Ciekawe były wątki dotyczące przyjaciółki głównej bohaterki oraz żony komendanta. Byłam zaintrygowana ich postaciami i cieszę się, że autorka nie pominęła całkowicie ich historii.

Opowieść podręcznej to powieść brutalna, szczera i nieprawdopodobnie odważna - potrafi wywołać mnóstwo skrajnych emocji. Margaret Atwood potrafiła w interesujący sposób ukazać historię Offred, lecz mankamenty nie czyniły lektury przyjemną. Myślę, że każdy osobno powinien zadecydować o chęci przeczytania tej książki. Autorka w dosadny sposób uświadamia czytelnikowi jak okropna może być nadchodząca przyszłość. Warto zaangażować się i zmienić świat na lepsze.

Ocena: 5/10

Inne nowości znajdziecie tutaj!

Opowieść podręcznej otrzymałam od Księgarni Tania Książka. Bardzo dziękuję!


Prześlij komentarz

2 Komentarze

  1. W Twojej recenzji wyczuwam trud tej powieści, jednak jestem gotowa się z nią zmierzyć, gdyz moim zdaniem ksiażki nie służą wyłącznie do relaksu.

    OdpowiedzUsuń