Mleko i miód | Rupi Kaur


Siła kobiecości.


Cierpienie. Odwaga. Siła. Poświęcenie. Macierzyństwo. Zakochanie. Miłość. Utrata. Ból. Krzywda. Przemoc. Gwałt. Nienawiść. Zerwanie. Zrozumienie. Akceptacja. Przebaczenie.
Kobieta.

Mleko i miód to tomik zawierający wiersze autorstwa Rupi Kaur, które dotykają różnych sfer uczuciowych. Podzielona na cztery rozdziały książka opowiada o cierpieniu, kochaniu, zrywaniu i gojeniu. Po wielu pozytywnych opiniach postanowiłam sięgnąć po Mleko i miód. Czy wiersze rzeczywiście poruszają serce i duszę człowieka?

Wiersze Rupi Kaur są napisane we współczesnym stylu, które wyróżnia w szczególności prostota. Cały przekaz zawarty jest zazwyczaj w kilku treściwych zdaniach. Ja nie do końca spodziewałam się takiej formy przedstawienia treści i liczyłam na użycie odrobinę większej ilości środków stylistycznych.

Wiersze Rupi Kaur nie trafią do każdego i warto o tym pamiętać. Większość z nich utrzymana jest w mrocznym klimacie. W trakcie lektury poczułam się przytłoczona i liczyłam na radosny przerywnik, który się pojawił, ale nie w takiej odsłonie jakiej pragnęłam.

Poezji nie czytam na co dzień, ale uwielbiam zagłębić się w pełne ukrytych przekazów słowa. Rupi Kaur należy do osób, które w swoich dziełach poruszają współczesne problemy. Mleko i miód to krótki tomik wnoszący powiew świeżości i oryginalności. Niektóre z jej wierszy poruszają czułą strunę, a inne przyciągają uwagę. Jest to mocne tupnięcie nogą - manifest kobiet skierowany do całego świata.

Mleko i miód poruszy niektórych do głębi, a innych niekoniecznie. Jest to jednakże interesujący tomik poezji, który dotyka wielu współczesnych problemów i przedstawia je w nowoczesny, lecz interesujący sposób. Rupi Kaur nie do końca mnie zachwyciła i trafiła w mój gust, lecz w jej zbiorze znalazłam parę wierszy, do których z chęcią będę powracać. Myślę, że każdy powinien sięgnąć po Mleko i miód, aby wyrobić sobie własną opinię. Z pewnością będzie to bardzo intymna i emocjonalna wędrówka.

Ocena: 5/10

Mleko i miód otrzymałam od Wydawnictwa Otwarte. Bardzo dziękuję!
 

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

5 komentarzy:

 1. Czytam poezję od czasu do czasu więc czemu nie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że przypadnie Ci do gustu!

   Usuń
 2. Mnóstwo opinii czytałam już na temat tej publikacji i sama już nie wiem czy zdecydować się na nią, czy jednak odpuścić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto sięgnąć, aby wyrobić sobie własną opinię na temat wierszy Rupi.

   Usuń
 3. Czytałam ją dwa razy i książka dla mnie fenomenalna,chociaż polskie tłumaczenie niestety bardzo przeciętne.

  OdpowiedzUsuń