Idiota | Fiodor Dostojewski


Mroczne tajniki duszy.

Lew Myszkin przybywa do Rosji, aby objąć spory majątek. Naiwny, ufny i dobry mężczyzna, pragnie naśladować Chrystusa. Surowa XIX-wieczna Rosja nie jest jednak łaskawa dla osób obdarzonych tak łagodnym charakterem. Książę doświadcza również uczucia miłości, które jest rozdarte pomiędzy Nastazją Filipowną a Agłają Iwanowną.

Idiota to powieść autorstwa Fiodora Dostojewskiego. Po bardzo dobrej Zbrodni i karze oraz wyśmienitych Braciach Karamazow, postanowiłam poznać kolejne utwory tego rosyjskiego pisarza. Jak wypadła historia księcia Lwa Myszkina?

Idiota to powieść satyryczna, wyszydzająca urzędniczą Rosję w XIX wieku. Utwór w bardzo realistyczny sposób przedstawia panujące tam stosunki w średniej klasie społeczeństwa ówczesnego państwa. Pozycja ukazuje również postaci i ich psychikę, która jest bardzo zróżnicowana. Dla mnie jest to powieść psychologiczno-filozoficzna. 

W powieści Dostojewskiego nie ma prawie słowa o miłości. Pojawiają się natomiast intrygi, zwyczajne targi czy rywalizacja handlowa. Autor ma ciekawy styl pisania, lecz jego powieści są bardzo wymagające. Czytelnik będzie potrzebować czasu, aby przeczytać całą książkę. 

Tytułowy idiota, czyli Książę Myszkin nie był według mnie idiotą. Dla mnie przedstawianie go jako takiej osoby jest jedynie czystą ironią. Społeczeństwo postrzegało go tak patrząc powierzchownie na jego zachowanie. Dostojewski pragnął natomiast ukazać Myszkina jako człowieka uczciwego i dobrego.

Idiota to bardzo dobra powieść, którą z pewnością warto przeczytać. Fani twórczości Fiodora Dostojewskiego będą zachwyceni tą lekturą, lecz myślę, że czytelnicy szukający ciekawej psychologicznej powieści również uznają to dzieło za niezwykłe. Ja jestem zadowolona ze swojej przygody z Lwem Myszkinem. Czy Wy także skusicie się i poznacie jego historię?

Ocena: 7/10

Idiotę otrzymałam od Wydawnictwa MG. Bardzo dziękuję!

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

8 komentarzy:

 1. Jeśli w powieści "nie ma prawie słowa o miłości" to jak skomentujesz postać Nastazji Filipowny Baraszkowej i jej wpływ na przebieg powieści?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nastazja Filipowna nie kochała nikogo - nawet siebie. Pierwszego opiekuna, a potem kochanka (Tockiego) wręcz nienawidziła. Następnego - Rogożyna - wyśmiewała i wykorzystywała, a księcia Myszkina uważała za naiwnego tytułowego idiotę. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wygląda prawdziwa relacja miłosna, proponuję przeczytać osiem tomów serii ''Obca'' autorstwa Diany Gabaldon.
   Pozdrawiam serdecznie i życzę miłej lektury! :)

   Usuń
  2. A Rogożyn i Myszkin kochali, mocno kochali... Trójkąt w finałowej scenie tworzyli :) Brak miłości ze strony Nastazji, też mówi o jakiejś miłości, choćby wsobnej. Przykro mi, ale nie rozumiem pojęcia "prawdziwej relacji miłosnej", ponieważ nie ma dla niej wzorca... Niemniej jednak dziękuję za Twoją odpowiedź! :)

   Ps. Karamazow była czwórka :)

   Usuń
  3. Dziękuję za miłą konwersację :)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. Dostojewski jest genialny!
  Jak najbardziej trzeba znać wszystkiego jego tytuły! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już nie mogę się doczekać lektury kolejnych jego powieści!

   Usuń
 3. jak dla mnie Idiota to 10/10 :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię powieści Dostojewskiego. Są naprawdę wyjątkowe :)

  OdpowiedzUsuń