Droga do domu | Yaa Gyasi

Dwie siostry, które nie mają pojęcia o swoim istnieniu...


XVIII wiek, Ghana.
Effia i Esi to przyrodnie siostry, które nigdy się nie poznały. Urodzone w dwóch oddalonych od siebie wioskach, wiodą zupełnie inne życie. Effia wychodzi za mąż za Anglika - Jamesa Collinsa, dowódcę Cape Coast Castle, która jest jednocześnie schronieniem i więzieniem. Esi trafia tam w dramatycznych okolicznościach, a następnie zostaje sprzedana jako niewolnica. Na przestrzeni kolejnych lat, obie kobiety nawiązują nowe znajomości, a ich drzewo genealogiczne się rozrasta...

Droga do domu to debiut Yaa Gyasi. Wyczekiwałam tej powieści już od dłuższego czasu. Autorka w swoim utworze porusza problemy rasowe oraz opowiada o niewolnictwie. Czy rzeczywiście ta historia pochłania czytelnika i nie daje o sobie zapomnieć?

''Kiedy musisz, jesteś w stanie nauczyć się wszystkiego. Nauczysz się latać, jeśli będzie ci to mogło przedłużyć życie choćby o jeden dzień.''


Droga do domu jest napisana w lekki sposób, lecz posiada w sobie mnóstwo przepięknych opisów. W tej powieści nie znajdziecie mnóstwo dialogów, ponieważ Yaa Gyasi wszystko dokładnie opisuje i jedynie ważne konwersacje zawiera w tej historii. Autorka pomimo wielu charakterów potrafi ukazać bohaterów w wyjątkowy sposób. Każda postać jest inna, a jednocześnie podobna do poprzedniej.

Problem dotyczący niewolnictwa, samotności i pragnienia bliskości przewijają  się przez całą powieść i prowadzą do zaskakujących odkryć. Finał tej historii nie ujawnia całej prawdy, a dalszych losów bohaterów można się już tylko domyślić.

Droga do domu to cudowna historia, od której nie można się oderwać. Yaa Gyasi stworzyła złożoną historię, która potrafi wywołać łzy w oczach czytelnika. Myślę, że fani twórczości Sue Monk Kidd czy Chimamandy Ngozie Adichie znajdą w tym utworze wiele zalet i pokochają ją tak jak ja.
Czy jesteście gotowi udać się w podróż do malowniczej Ghany?

Ocena: 10/10

Drogę do domu otrzymałam od Wydawnictwa Literackiego. Bardzo dziękuję!


Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

2 komentarze:

  1. Wiedziałam, że to będzie dobra powieść. Muszę zdobyć własny egzemplarz na święta :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Kusi mnie ta książka, odkąd pojawiła się w zapowiedziach. :)

    OdpowiedzUsuń