Czerwone i Czarne | StendhalCzerwone i Czarne. Mundur i sutanna.

Verriéres, XIX wiek.
W małym miasteczku żyje Julian Sorel, syn cieśli. Chłopak nie wyróżnia się swoim wyglądem, lecz niezwykłą pamięcią i wrażliwością wobec literatury oraz sztuki. Jego wielkie marzenia legną jednak w gruzach po porażce Napoleona. Chłopak postanawia zostać księdzem. Po pochwałach ze strony proboszcza, trafia on do mera jako guwerner jego synów. Niestety, Julian nie przebywa tam długo ze względu na rodzące się uczucie pomiędzy żoną mera a młodym Sorelem. Wyrusza on w podróż i trafia do Paryża, gdzie staje się obiektem pożądania wielu kobiet...


Czerwone i Czarne, jak przyznał sam autor, to mundur i sutanna, Francja Napoleona i Burbonów. Pomimo upływu czasu, temat, który Stendhal poruszył w swojej powieści nadal jest aktualny. Pierwsze rozdziały książki mogą być ciężkie do przebrnięcia, jednak nie warto się zniechęcać. Utwór napisany jest lekkim językiem i wybornie się go czyta, lecz mimo wszystko jest to wymagający tytuł. Pisarz niczym rysownik szkicuje w nim obraz XIX-wiecznej Francji. 

''Powieść to jest zwierciadło przechadzające się po gościncu. To odbija lazur nieba, to błoto przydrożnej kałuży.''

Julian Sorel przedstawiony jest jako bohater negatywny. Aroganckie i pełne pychy zachowanie budzi u czytelnika niechęć. Jego decyzje prowadzą go do bardzo zaskakującego zakończenia, gdzie można poczuć odrobinę żalu wobec jego postaci.
Autor bardzo umiejętnie wplótł w fabułę wątek miłosny. Płomienne uczucia rozwijające się pomiędzy bohaterami bardzo absorbują czytelnika.

Czerwone i Czarne to wspaniałe dzieło Stendhala. Z niezwykłą subtelnością przedstawił on realia i klimat XIX-wiecznej Francji, a także poruszył serca, ukazując przejmującą historię miłosną.
Nieśmiertelny klasyk, który każdy zagorzały czytelnik powinien przeczytać.


Ocena: 8/10

 Czerwone i Czarne otrzymałam od Wydawnictwa MG. Bardzo dziękuję!

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

3 komentarze:

  1. Mam u siebie i jestem MEGA dumna z tego, że mam tę klasykę :3

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeszcze nie znam, ale mam w swoich planach ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Chyba nie zupełnie książka dla mnie

    OdpowiedzUsuń