PRZEDPREMIEROWO: Clariel | Garth Nix

Clariel, dziedziczka Abhorsenów.  Miasto nie sprzyja niektórym osobom. Clariel po przeprowadzce z rodzicami do Belisaere, pragnie udać się z powrotem do swojego sielskiego i cichego lasu, jednak pozycja matki jako słynnej złotniczki nie pozwala jej na to. Dziewczyna musi nauczyć się żyć z daną jej rodzinie chwałą, jednak z każdym dniem, Clariel nie może się powstrzymać i wybucha coraz to większym gniewem typowym dla berserka.
Gdy Clariel dowiaduje się o niebezpieczeństwie grożącym jej rodzinie oraz królowi, dziewczyna musi podjąć się obowiązku uratowania królestwa przed najgorszym.

Clariel to prequel bestsellerowej serii autorstwa Gartha Nixa. Od niedawna stałam się fanką jego powieści, które zachwycają i łapią za serce. Teraz przyszedł czas na Clariel, którą dzięki Wydawnictwu Literackiemu mogłam pochłonąć przedpremierowo.
 
W każdej powieści Gartha Nixa pojawiał się charakterystyczny styl pisarski, który sprawiał, iż jego książki czytało się szybko. Autor skupił się na opisach dotyczących dawnego Belisaere oraz postaci Clariel. Tym razem nie było jednak magii, która w trylogii mnie oszołomiła i właśnie dlatego czuję się zawiedziona.
 
Próbowałam polubić Clariel, lecz nie udało mi się to. Główna bohaterka jest typem samotnika ze skłonnościami do agresji. Swoim buntowniczym zachowaniem pragnęła zwrócić na siebie uwagę, a ja załamywałam ręce - dawno nie czytałam o tak infantylnej bohaterce jaką była Clariel.
 
Mimo wszystko Clariel to przyjemny wstęp do serii o Starym Królestwie. Garth Nix nie wykorzystał tutaj w pełni swojego potencjału, lecz dla niewymagającego czytelnika ta pozycja z pewnością będzie idealna. Może postawiłam poprzeczkę za wysoko lub nadal jestem w stanie oszołomienia po niesamowitym zwieńczeniu trylogii tego autora, lecz uważam, że Clariel mogła być o wiele lepsza.
 
Ocena: 6/10
 
Za możliwość poznania ''Clariel'' dziękuję pięknie Wydawnictwu Literackiemu!Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

6 komentarzy:

 1. Radosław Kowalski23 marca 2015 07:10

  Niestety nie miałem jeszcze styczności z tą serią, ale jakoś mnie do niej nie ciągnie. Może kiedyś...
  Miłego dnia ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cała ta seria jakoś mnie nie przekonuje. ;/

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię Nixa, ale za każdym razem czegoś mi brakuje. Seria jest ciekawa oczywiście, ale i pełna niedociągnięć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cała seria przede mną ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem niezmiernie ciekawa tej powieści!

  OdpowiedzUsuń
 6. Diana Górska28 marca 2015 11:53

  Szkoda, że nie jesteś do końca zadowolona. Ja póki co nie mam czasu na kolejne serie, więc odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń