Ziemia przeklęta | Juan Francisco Ferrandiz

 Walki i intrygi na przeklętej ziemi.


Barcelona, IX wiek. Młody kapłan Frodoi zostaje biskupem zapomnianego i przeklętego miasta. Jego przeciwnicy sądzą, że przeszkodzili mężczyźnie w dążeniu do wielkich sukcesów. Barcelona to jednak miasto, które może rozwinąć skrzydła pod odpowiednimi rządami. Frodoi postanawia zabrać ze sobą chętnych osadników i poprawić byt tamtego regionu. Przed nowo mianowanym biskupem pojawiają się nowe problemy. Frodoi wkracza w sieć intryg, które mogą go ocalić lub zniszczyć...

Ziemia przeklęta obiecywała historię pełną emocji. Juan Francisco Ferrandiz opisał na ponad siedmiuset stronach losy średniowiecznej Barcelony, którą uważano za przeklęte miasto. Czy po spustoszeniach Saracenów i niesprawiedliwych rządach wysoko postawionych rodów uda się odbudować miasto?

Juan Francisco Ferrandiz posługuje się barwnym językiem, dzięki któremu lektura upłynie w przyjemnej atmosferze. Historia osadzona w średniowiecznej Barcelonie jest mroczna, a posępny klimat utrzymuje się do ostatnich stron utworu. Czytelnicy mogą liczyć na wiele intryg, kilka zaskakujących zwrotów akcji i rzetelne podejście do historii. Autor przybliża mnóstwo faktów na temat początków Barcelony oraz wydarzeń rozgrywających się w IX wieku. Lektura spokojnie płynie do przodu, lecz w pewnym momencie staje się nużąca i przewidywalna - Juan Francisco Ferrandiz zaczyna wykorzystywać znane już schematy.

Z przyjemnością poznawałam historię Barcelony. Juan Francisco Ferrandiz przeplatał fikcję z faktami, dzięki czemu lektura była niesamowicie wciągająca. Autor skupił się na losach kilku konkretnych postaci, które wyróżniają się na tle innych. Frodoi walczy z uprzedzeniami mieszkańców oraz wysoko postawionymi osobami, które starają się zniweczyć jego starania odbudowy świetności miasta. Towarzyszy mu Goda, kobieta, która uważana jest za duszę przeklętej Barcelony. Na kartach utworu pojawiają się również Eliza i Gali, młode małżeństwo z nadziejami na uzyskanie bogactwa i szczęścia w nowym miejscu. Autor wplótł też element rycerstwa i pogańskich wierzeń za sprawą obecności Isembarda oraz Rotel, odważnego rodzeństwa, które ucieka przed tragiczną przeszłością. W powieści poruszone zostały różnorodne tematy - pojawia się miłość, przyjaźń, napięte relacje między zwaśnionymi rodami, walka o władzę, wiara, zdrady oraz ludzkie problemy.

Bardzo przypadli mi do gustu bohaterowie, choć niektórzy nie zaskarbili sobie mojej sympatii. Niezwykle polubiłam Elizę, która walczyła z przeciwnościami losu i starała się zaznać odrobiny szczęścia w trudnych czasach. Młoda dziewczyna nie mogła liczyć na pomoc małżonka, który szybko okazał się żądnym władzy, pozycji i majątku oszustem. Goda stanowiła klejnot tej powieści - kobieta była wierna swoim przekonaniom i starała się pomóc w odbudowie Barcelony. Na uwagę zasługuje również Isembard, który walecznie bronił siostry i wkroczył na ścieżkę honoru. Rotel pojawiała się sporadycznie i mam wrażenie, że autor nie ukazał jej postaci zbyt dokładnie. Poświęcił za to czas biskupowi Frodoi, do którego nie mogłam się przekonać - młody kapłan z jednej strony pragnął uratować Barcelonę, lecz z drugiej kierowały nim własne emocje, co niweczyło często plany innych postaci.

Ziemia przeklęta to mroczna i pełna intryg historia o początkach Barcelony. Juan Francisco Ferrandiz przedstawia rozwój tego miasta, rozgrywające się tam walki o władzę oraz trudy życia. To wielowątkowa opowieść na długie wieczory, dzięki której udacie się w podróż w czasie i staniecie do walki o przeklętą przez wszystkich ziemię. Czy mieszkańcom uda się zaprowadzić pokój? To niełatwe zadanie, które wymaga wielu poświęceń...

Ocena: 7/10

Ziemię przeklętą otrzymałam od Wydawnictwa Literackie. Bardzo dziękuję!

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

1 komentarz: