Dziesięć tysięcy drzwi | Alix E. Harrow

Drzwi do innej krainy.


January Scaller od dzieciństwa żyła w świecie sztywno wyznaczonych reguł i egzotycznych artefaktów. Dziewczynka musiała zadowolić się obecnością wysoko postawionego opiekuna, pana Locke'a, który zajął się wychowaniem dziewczynki, gdy jej ojciec podróżował po całym świecie i zdobywał przydatne i wyjątkowe przedmioty do kolekcji pracodawcy. January pewnego dnia odkrywa tajemniczą książkę, zawierającą niesłychaną historię o innych światach. Okazuje się, iż istnieje wiele magicznych światów, dostępnych na wyciągnięcie ręki. Ta wiedza sprowadza na nią i jej najbliższych ogromne niebezpieczeństwo. Czy January uda się przeżyć w świecie rządzonym przez aroganckich i chciwych łowców?

Nie miałam pojęcia, czego mogę się spodziewać po lekturze debiutanckiej powieści Alix E. Harrow. Sięgnęłam po Dziesięć tysięcy drzwi zupełnie spontanicznie. Miałam nadzieję, że losy January Scaller dostarczą mi chwili świetnej rozrywki, lecz nie sądziłam jednak, iż historia o magicznych światach okaże się tak zachwycającą lekturą. Co skrywa się we wnętrzu tej opowieści?

Alix E. Harrow od pierwszych stron porywa czytelnika do wykreowanych światów. Autorka tworzy zachwycającą opowieść o krainach, które pragnie się poznać oraz o miejscach, do których lepiej nie podążać. Powieść czyta się z nieskrywaną przyjemnością. Warto zaznaczyć, iż jest to powieść szkatułkowa - Alix E. Harrow prowadzi dwie narracje. Bohaterka utworu zagłębia się w lekturze otrzymanej książki, którą my poznajemy wraz z nią.

Dziesięć tysięcy drzwi czaruje liryczną i barwną historią od pierwszych stron. Opowieść przedstawia wędrówkę głównej bohaterki, jej poszukiwanie magii w świecie pełnym surowych reguł i zasad. January często zastanawiała się nad brakiem rodziny w swoim życiu, gdyż ojciec przez większość czasu pozostawał w podróży. Dziewczynka stara się odnaleźć innych przyjaciół, lecz dostrzeżenie niebezpieczeństwa zmusza ją do zadecydowania o ich bezpieczeństwie. Autorka porusza w utworze wątek pierwszej miłości, silnej przyjaźni, więzi ze zwierzęciem, podróży po różnorodnych światach, chciwości i arogancji, próbie odkrycia właściwej drogi oraz walki o własne przekonania i marzenia.

Pokochałam bohaterów tej historii. January jest bardzo silną i odważną bohaterką, która podąża za własnymi pragnieniami i marzeniami. Nie jest jednak arogancka ani okrutna - stara się chronić przyjaciół przed niebezpieczeństwami. To postać, którą od pierwszych stron można polubić - do samego końca jej kibicowałam. Na uwagę zasługują również postaci z księgi czytanej przez January, ale także Samuel, Jane oraz niezastąpiony (i niezwykle groźny!) Bad.

Dziesięć tysięcy drzwi to powieść, jakiej jeszcze nie było - o światach, do których podążamy i światach, od których uciekamy. Alix E. Harrow zaprezentowała czytelnikom historię pełną ludzkich problemów i wymagających wędrówek, które kształtują życie. Utwór zdecydowanie warto mieć w swojej biblioteczce - to magia w najczystszej postaci, pełna niespodzianek i problemów. Los January Scaller zaprowadzi was w miejsca, których nigdy nie zapomnicie. Gdy tylko odkryjecie tajemnicę drzwi, rozpoczniecie poszukiwania kolejnych. Może to trwać całe życie, ale warto podjąć taką wędrówkę - kto wie, czy za jednymi z dziesięciu tysięcy drzwi nie kryje się wasze przeznaczenie?

Ocena: 10/10

Sprawdź inne książki dla młodzieży!

Dziesięć tysięcy drzwi otrzymałam od Księgarni Tania Książka. Bardzo dziękuję!

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

6 komentarzy:

 1. Brzmi ciekawie, myślę, że byśmy się polubiły.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się, przepiękna powieść :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i również uwielbiam! Nie mogę przestać zachwycać się tą historią <3
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń