Żarcik i inne (bardzo różne) opowiadania | Antoni Czechow

Prawda skryta za słowami.


Sanki pędzące na sam dół. Dama narzekająca na swój przykry los. Rozmowy o jedzeniu w towarzystwie członów zjazdu sędziów. Pragnienie zemsty za przykre słowa. Kandelabr przysparzający kłopotów. Dramat doprowadzający słuchacza do ostateczności. Bolesne fakty wyjawione w razurze. Nocne wizyty w aptece. Umowa zawarta z mężczyzną spod kanapy. Życie społeczności rosyjskiej pełne jest zaskakujących wydarzeń i okrutnej prawdy.

Żarcik i inne (bardzo różne) opowiadania to zbiór 28 krótkich opowiadań stworzonych przez Antoniego Czechowa. Nie miałam okazji poznać żadnych utworów tego znanego autora, który uznawany jest przez czytelników za mistrza małych form literackich. Po lekturze wielu opowiadań mogę szczerze stwierdzić, iż z pewnością zasługują one na uwagę za sprawą ironicznego potraktowania prawdziwych ludzkich zachowań.

Antoni Czechow posługuje się zwięzłym i lekkim językiem, który nie przysparza trudności w zrozumieniu utworów. Krótkie opowiadania czyta się bardzo szybko, choć niektóre z nich sprawiają trudności z wyłonieniem ukrytej pod krytyką i komizmem prawdy. Niestety, z 28 opowiadań zdołałam pokochać jedynie cztery, które naprawdę pozytywnie mnie zaskoczyły zgrabnie ukrytym przesłaniem oraz zabawnymi sytuacjami. Zagadkowa natura przedstawi tytułową naturę kobiety walczącej z dwoma sprzecznymi pragnieniami, Szczęśliwy podkreśli ulotność uczuć i emocji człowieka, Kameleon pokaże zmienne zdanie człowieka zależne od danej sytuacji, a Dzieło sztuki stanie się celnym obrazem przekazywania niechcianych podarunków w nieskończoność.

Krótkie formy Antoniego Czechowa są pełne morałów i prawd życiowych ukrytych za ukazywanymi na kartach wydarzeniami. Autor przedstawia różne oblicza charakterów ludzkich. Bohaterowie często pragną działać na swoją korzyść, dlatego podejmują decyzje przynoszące zaskakujące  konsekwencje. Widoczna w utworach jest także impulsywność człowieka oraz jego przekonanie o wielkiej wiedzy. Autor nie ogranicza się do jednej warstwy społecznej, a ukazuje czytelnikom pełny obraz mieszkańców Rosji - urzędników, ziemian, kupców, chłopów czy generałów. Niektóre opowiadania mogą jednakże zrazić czytelnika specyficznym charakterem czy przesadną dosadnością, która kładzie się cieniem na lekkich utworach autora.

Żarcik i inne (bardzo różne) opowiadania to zbiór, który z pewnością warto poznać. Krótkie formy Antoniego Czechowa zawierają nie tylko obraz różnych warstw społecznych ówczesnej Rosji, ale także satyryczne i uszczypliwe spojrzenie na charakter człowieka i decyzje, które podejmuje. Miła lektura urozmaici ponury dzień i pozwoli na chwilę uśmiechu, a jednocześnie pokaże ponadczasowe zachowania ludzkie.

Ocena: 6/10

Żarcik i inne (bardzo różne) opowiadania otrzymałam od Wydawnictwa MG. Bardzo dziękuję!

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

4 komentarze:

  1. Może kiedyś, teraz nie jestem przekonana :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możesz kiedyś sięgnąć po te opowiadania - może przypadną Ci do gustu?

      Usuń