Life is Strange | 2015

 Skutki manipulowania czasem.

Tornado niszczące Arcadia Bay. I Max Caufield w samym środku zamieszania. Uczennica Blackwell Academy budzi się z przerażającego snu w środku lekcji pana Jeffersona. Po lekcji udaje się do łazienki, gdzie los wystawia ją na próbę - staje się świadkiem morderstwa pewnej dziewczyny przez innego ucznia. Po chwili jednak wszystko znika, a Max ponownie siedzi w ławce na tej samej lekcji. Szybko okazuje się, iż dziewczyna ma możliwość cofania się w czasie i zmieniania tym sposobem zarówno swojego losu jak i najbliższych. Czy jednak taka zabawa czasem nie okaże się niebezpieczna?

Life is Strange to zbierająca wiele pozytywnych opinii gra wyprodukowana przez studio DONTNOD Entertainment oraz wydana przez Square Enix, która ze względu na sposób rozgrywki jest porównywana do innej słynnej produkcji, The Walking Dead. Postanowiłam przenieść się w czasie wraz z Max Caufield i odkryć wszystkie zagadki ukryte w Arcadia Bay!


Producenci ofiarują graczom pięć epizodów, podczas których wcielamy się w postać Maxine Caufield i odkrywamy sekrety skrywane przez mieszkańców Arcadia Bay. Czas rozgrywki zależy tak naprawdę od gracza (odkrywanie każdego miejsca i rozmowa ze wszystkimi postaciami trochę trwa) - ja zdążyłam przejść całą grę w ciągu niecałych dziesięciu godzin. Nie mogę narzekać na grafikę, która jest miła dla oka. Dużym atutem produkcji jest również muzyka, która została idealnie dobrana do poszczególnych scen.

Historia porusza wiele wątków i to od gracza zależy, czy rozwinie wszystkie z nich. Podczas rozgrywki dostępne są różnorodne wybory. Wiele z nich wpływa na relacje głównej bohaterki z innymi postaciami i są one wykorzystywane w dalszych epizodach. Zawsze jest jednak dostępna możliwość cofanięcia czasu i sprawdzenia innej możliwości - niekiedy po rozmowie pojawia się nowa opcja dialogowa. W grze przedstawione są drastyczne wątki i niektórzy bohaterowie mogą ponieść śmierć. Gracze mają możliwość poznania bohaterki i jej myśli dokładniej - dostępny jest dziennik, w którym zapisuje ona wszystkie ważne wydarzenia i niedawne sytuacje wpływające na fabułę.


W czasie rozgrywki gracz może zapoznać się z wieloma bohaterami - uczniami, nauczycielami czy rodzinami. Najważniejszymi postaciami są jednakże Max i Chloe, dwie przyjaciółki. Dziewczyny będą próbowały odnaleźć zaginioną Rachel Amber, która była dla Chloe ogromną podporą, gdy Max mieszkała w Seattle. Intryga stworzona za sprawą jej zniknięcia jest rozwijana powoli w każdym epizodzie i prowadzi do wielkiego odkrycia. Odrobinę zawiodłam się na zakończeniu gry - gracz ma możliwość wyboru jednej z dwóch opcji, które pojawią się bez względu na wcześniejsze decyzje bohaterki.


Life is Strange to niesamowicie wciągająca gra, która z pewnością zapewni godziny niezwykłej rozgrywki. Przygody Max i Chloe z czasem nabierają tempa i stają się prawdziwą walką o życie. Produkcję DONTNOD Entertainment można pokochać lub znielubić - ja na szczęście należę do pierwszej grupy. Czy odkryjesz tajemnice skrywane w Arcadia Bay bez względu na konsekwencje?

Ocena: 9/10

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

1 komentarz: