Illuminae | Amie Kaufman, Jay Kristoff

Wojna, rozłąka i miłość.

Kady Grant wybrała najgorszy dzień na zerwanie ze swoim chłopakiem, Ezrą Masonem. Parę godzin później ich planetę atakują wrogie siły BeiTechu. Niektórym udało się dotrzeć na czas na ewakuacyjne statki. Alexander, Hypatia oraz Copernicus próbują uciec przed ścigającym ich Lincolnem, lecz starcie jest nieuniknione. Szybko okazuje się, iż na Copernicusie rozprzestrzenia się tajemniczy wirus, a system Alexandra został uszkodzony w czasie natarcia na planetę i może być ich zgubą. Kady oraz Ezra muszą zjednoczyć siły, aby powstrzymać nadchodzącą zagładę, lecz czy w obliczu zagrożenia zapomną o dawnych problemach? Wirus, sztuczna inteligencja oraz wrogi Lincoln. Czy ratunek nadejdzie na czas?

Illuminae zawojowało rynek czytelniczy zarówno w Polsce jak i za granicą. Powieść Amie Kaufman oraz Jaya Kristoffa zdobyła uznanie za sprawą nietypowego przedstawienia historii Kady oraz Ezry. Postanowiłam sprawdzić, czy fenomen Illuminae nie jest bezpodstawny i czy książka rzeczywiście zachwyca od samego początku...

Amie Kaufman oraz Jay Kristoff wpadli na nieziemsko dobry pomysł i trafili w dziesiątkę z ukazaniem całej historii w formie dossier. Czytelnicy nacieszą swoje oczy świetnie przedstawionymi listami, rozmowami, rysunkami, plikami czy dokumentami, w których znajdziemy mnóstwo ważnych informacji. Intrygującym pomysłem jest również cenzura wulgaryzmów, które pojawiają się w lekturze co jakiś czas.

Illuminae posiada niesamowicie dużą ilość wątków. Początkowo czytelnik może być przytłoczony obcym słownictwem, lecz osobiście wciągnęłam się w utwór od samego początku. Kady oraz Ezra znajdują się na dwóch różnych statkach - bohaterowie próbują komunikować się za pomocą maili i prywatnych czatów. Konflikt korporacji jest jednym z głównych powodów walki zbrojnej, lecz akcja nie skupia się jedynie na tym problemie. Pojawiają się nowe zagrożenia, które mogą znacznie szybciej wyeliminować ocalałych niż wrogi statek kosmiczny Lincoln. Okazuje się, iż rozprzestrzenia się wirus, a sztuczna inteligencja - AIDEN - nie działa poprawnie. Kady oraz Ezra próbują rozwiązać wszystkie problemy i nie doprowadzić do najgorszego. Czy wszystko pójdzie jednak po ich myśli?

Kady Grant jest bohaterką, którą polubiłam od samego początku. Dziewczyna nie daje sobie w kaszę dmuchać i widać to już od pierwszych stron powieści. Niezależna, inteligentna, spostrzegawcza - te cechy reprezentują ją jako pierwsze. Ezra Mason jest jej całkowitym przeciwieństwem - potrafi w niesamowity sposób obrócić całą sytuację w żart. Jego humor potrafi poprawić samopoczucie w każdej chwili.

Illuminae to świetnie skonstruowana powieść, która dostarczy wiele rozrywki czytelnikom. Amie Kaufman oraz Jay Kristoff zaskakują zwrotami akcji i komplikują życie bohaterom, dodając im jeszcze więcej problemów. Lekturę warto mieć na swojej półce ze względu na wspaniale opowiedzianą historię oraz świetnie wyglądające wydanie. Mówię Wam - to kosmicznie przyszłościowa książka, od której nie sposób będzie Wam się oderwać!

Ocena: 10/10

Illuminae otrzymałam od Księgarni Tania Książka. Bardzo dziękuję!
 

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

8 komentarzy:

 1. Bardzo chciałabym przeczytać tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze przede mną, ale w tym roku planuję ją przeczytać! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Potwierdzam, doskonała powieść :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja dopiero mam ten tytuł w planach, ale bardzo cieszy mnie Twoja recenzja, bo to znaczy, że warto po książkę sięgnąć ;)

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że warto! Mam nadzieję, że Tobie również przypadnie ona do gustu :)

   Usuń