Rozłąka | Dinah Jefferies

Poszukiwanie dzieci i wspomnienia z przeszłości.


Malaje Brytyjskie, 1955 rok. 
Lydia wraca z podróży, lecz zastaje dom pusty - bez ubrań, służby i rodziny. Kobieta szybko wpada w panikę, lecz postanawia wyruszyć na poszukiwania. Z uzyskanych informacji dowiaduje się, iż jej najbliżsi wyjechali na północ. Gdy tam dociera, otrzymuje jedynie tragiczne wiadomości. Lydia z czasem zaczyna odkrywać kłamstwa oraz tajemnice, które prowadzą ją w stronę prawdy. Czy kobieta zdoła odzyskać swoje dzieci?

Rozłąka to moje pierwsze spotkanie z twórczością Dinah Jefferies. Autorka znana jest z innych utworów - Żony plantatora herbaty i Córki handlarza jedwabiem. Zainteresowana niełatwym tematem oraz ciekawa zakończenia całej historii, sięgnęłam po wydaną niedawno powieść. Czy Lydia odkryła prawdę?

Dinah Jefferies ma lekki styl, dlatego jej utwór można bardzo szybko przeczytać. Wciągnęłam się w lekturę, lecz z czasem mój entuzjazm opadł - kolejne rozdziały nie przynosiły żadnych emocji oraz wrażeń. Dopiero zakończenie odkrywa przed czytelnikiem wszystkie tajemnice, a główna bohaterka może w pełni zrozumieć całą sytuację. Głównym wątkiem w tym utworze jest próba znalezienia najbliższej rodziny bohaterki. Autorka w ciekawy sposób poprowadziła całą historię. Czytelnik ma możliwość obserwowania fabuły z dwóch punktów widzenia - Lydii oraz Emmy, jednej z jej córek. Zdecydowanie bardziej zainteresowały mnie odczucia młodej dziewczynki, która nie mogła zrozumieć nagłego urwania się kontaktu z własną matką. 

Rozłąka ukazuje również bolesne wspomnienia z przeszłości, tajemnice najbliższych, intrygę przeciwko głównej bohaterce, romanse, niekoniecznie dobre relacje z rodziną oraz powstanie malajskie i wiążące się z nim problemy. Autorka momentami za bardzo spowalniała akcję i opisywała niekoniecznie kluczowe dla fabuły sytuacje. 

Nie mogłam polubić bohaterów w tej powieści. Lydia nie przypadła mi do gustu - często postępowała irracjonalnie i infantylnie, pomimo podjętych wcześniej decyzji. Również jej córki nie zdobyły mojego serca - współczułam im, lecz często myślały nielogicznie w poważnych sytuacjach. Relacje tych postaci z pobocznymi bohaterami były słabo nakreślone. Liczyłam na dokładniejszy opis ich emocji oraz przeżyć.

Rozłąka dostarczy odrobinę uczuć i pozwoli oderwać się czytelnikowi od świata zewnętrznego. Historia Lydii porusza serce, lecz nie jest to utwór pozbawiony wad. Myślę, że jest to powieść, która świetnie sprawdzi się na gorące letnie wieczory. Poznajcie życie na Malajach Brytyjskich i pomóżcie Lydii odzyskać córki!

Ocena: 4/10

Rozłąkę otrzymałam od Wydawnictwa HarperCollins. Bardzo dziękuję!

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

1 komentarz: