Ross Poldark | Winston Graham

Poznajcie Rossa Poldarka!

Ross Poldark powraca z wojny do Kornwalii. Zastaje cały swój majątek w ruinie i dowiaduje się, że ukochana wychodzi za jego kuzyna, Francisa. Mężczyzna postanawia pogodzić się z losem i zamierza odbudować potęgę swojego rodu. Jego życie zmieni jednakże młoda Demelza, którą spotka przypadkiem na jarmarku w okolicy...

Ross Poldark to pierwszy tom serii autorstwa Winstona Grahama. Książka wydana w 1945 roku doczekała się publikacji w Polsce dopiero rok temu. Postanowiłam sięgnąć po tę pełną intryg i namiętności sagę. Czy powieść osadzona w osiemnastowiecznej Kornwalii przypadła mi do gustu?

Winston Graham ma bardzo lekki kunszt, dlatego jego utwór czyta się z nieskrywaną przyjemnością. Wciągające opisy, żartobliwe dialogi bohaterów czy delikatnie nakreślone historyczne tło to jedne z największych zalet tego utworu. W książce nie brakuje również dynamicznych zwrotów akcji, jednakże były one momentami potraktowane po macoszemu.

Bardzo przypadli mi do gustu bohaterowie powieści. Tytułowy Ross Poldark był intrygujący: silny, odważny, lecz także pełen współczucia dla ubogich z niższych klas. Jego działania, aby wspomóc sytuację biednych, były godne podziwu.

Problematyka utworu jest bardzo złożona, ponieważ autor opowiada o losach wielu bohaterów. Pierwsze skrzypce grają oczywiście miłość, skomplikowane relacje z rodziną i podział społeczeństwa na bogatych oraz biednych. W tle przewijają się również problemy związane z kopalniami, finansami, rolnictwem czy prawem, które Winston Graham opisuje z ogromną rzetelnością. 

Ross Poldark to wciągająca historia osadzona na osiemnastowiecznych kornwalijskich klifach - nie będziecie mogli się od niej oderwać. Winston Graham z lekkością i odpowiednią dozą humoru przedstawia problemy głównych bohaterów, lecz także poważnie opisuje kwestie dotyczące podziału społeczeństwa. Utwór polecam w szczególności czytelnikom spragnionym dobrej historycznej powieści. Możecie liczyć na miło spędzony czas w towarzystwie przystojnego Rossa Poldarka!

Ocena: 7/10

Rossa Poldarka otrzymałam od Wydawnictwa Czarna Owca. Bardzo dziękuję!

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

2 komentarze:

  1. Jestem strasznie ciekawa tej serii. Chętnie dam jej szansę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zachęcam! Mam nadzieję, że Tobie również przypadnie do gustu :)

      Usuń