Słowik | Kristin Hannah


Przerażająca wojna...


Isabelle i Vianne to siostry, które dzieli wszystko: wiek, dzieciństwo oraz poglądy. Dziewczęta rozstały się w nieprzyjemnych okolicznościach, a w późniejszych latach każda z nich spełniała swoje własne marzenia. W 1940 roku do Francji wkracza niemiecka armia, wywołując chaos i ruinę. Każda z sióstr Rossignol obiera swoją drogę do przetrwania. Vianne próbuje łączyć koniec z końcem zajmując się domem i swoją córeczką, gdy mąż walczy na froncie. Kobieta musi jednak przyjąć pod swój dach największego wroga. Isabelle pragnie natomiast dołączyć do ruchu oporu i być nieustraszona niczym bohaterki znane jej z Wielkiej Wojny. To będzie wymagająca walka o wolność, miłość i życie...

Od ukazania się w zapowiedziach, Słowik figurował na mojej liście najbardziej upragnionych pozycji. Z różnych stron świata napływały pozytywne słowa odnośnie tej lektury, a Ci, którzy jeszcze nie mieli za sobą najnowszej powieści Kristin Hannah - czym prędzej sięgali po Słowika. Gdy utwór ukazał się w Polsce, momentalnie zajął najwyższe miejsce na liście Bestsellery. Nie mogąc się powstrzymać, sięgnęłam po tę intrygującą powieść i zaczęłam swoją przygodę z Isabelle oraz Vianne, którym przyszło żyć w bardzo ciężkich czasach.

Kristin Hannah w niezwykły sposób utkała historię sióstr Rossignol w brutalnym świecie, pełnym nieszczęścia, krwi oraz śmierci. Niezwykła lekkość i barwność sprawia, że powieść czyta się w zastraszającym tempie. Również nawiązanie do problemów egzystencjalnych sprawiło, że czytelnik mógł poznać przeszłość różnorodnych bohaterów - ich doświadczenia, wspomnienia i poglądy.

''Miłość pokazuje nam, kim chcemy być. Wojna pokazuje, kim jesteśmy.''

Motyw II Wojny Światowej jest ostatnio bardzo często wykorzystywany w literaturze. Nie jest to jednak temat, który szybko się czytelnikowi znudzi. Ukazanie różnych punktów widzenia sprawia, że chętnie poznaje się historię tej przerażającej wojny.

Dwie główne bohaterki tego utworu były niczym ogień i woda. Bardziej temperamentną, odważną i buntowniczą postacią była Isabelle. Dziewczyna z podniesioną głową szła przed siebie, pomimo doznanych krzywd i zawodów. Vianne była natomiast bardziej dyskretną i łagodną bohaterką, która poświęci jednakże wszystko dla swojej rodziny. Dokonywała wielkich czynów, aby chronić swoich bliskich.

Słowik to powieść, którą można pokochać lub znienawidzić. Wywołuje u czytelnika skrajne emocje, doprowadza go do płaczu i pozwala przypomnieć sobie tragiczne czasy. Ta lektura to niemy krzyk ofiar II Wojny Światowej, a jednocześnie hołd im złożony. Ja taki głęboki ukłon składam teraz Kristin Hannah w podziękowaniu za niesamowitą powieść, którą każdy powinien przeczytać. Mówi ona o ważnych historycznych faktach, o których nikt nie powinien zapomnieć. Czy jesteście gotowi na ujrzenie prawdziwej walki o wolność?
Sięgnijcie po Słowika!

Ocena: 9/10

Słowika otrzymałam od Księgarni Tania Książka. Bardzo dziękuję! 

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

4 komentarze:

 1. Przeczytam na pewno przez miejsce i czas akcji, uwielbiam. Ogólnie wszędzie ją widzę i mnie kusi, jakby mnie śledziła...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że Tobie również przypadnie do gustu!

   Usuń
 2. Niesamowita powieść, właśnie jestem w trakcie czytania :)

  OdpowiedzUsuń