Jedwabna opowieść | Kelli Estes

Przejmująca historia Mei Lien i Inary.


1886 rok. 
Młoda Chinka, Mei Lien, mieszka w Seattle wraz ze swoją rodziną. Nienawiść białych ludzi do obcokrajowców doprowadza do ich wygnania na początku lipca. Statek zmierzający do Chin okazuje się być ich śmiercią. Ojciec wyrzuca dziewczynę, aby ją ocalić, a ta zostaje uratowana i przewieziona na wyspę Orcas.
Czasy obecne.
Inara Erickson wyrusza do przepięknej posiadłości na wyspie Orcas, którą otrzymała w spadku. Dziewczyna czuje, że to właśnie tam jest jej miejsce na ziemi. Postanawia stworzyć hotel butikowy, a to marzenie doprowadza ją do pięknego znaleziska. Dziewczyna pragnie odkryć tajemnicę jedwabnego rękawa, lecz nie wie jak przejmującą historię on ukrywa...

Jedwabna opowieść to debiutancka powieść Kelli Estes, poruszająca wątek dyskryminacji rasowej w Ameryce. Bohaterki utworu opowiadają przejmującą historię, która potrafi wywołać łzy w oczach. Czy jesteście gotowi na podróż na wyspę Orcas?

Kelli Estes ma lekki kunszt pisarski i z łatwością można przeczytać powieść w jeden wieczór. Fabuła utworu była jednakże przewidywalna, a zwroty akcji nie wywoływały we mnie emocji.
Cała historia jest pełna tragicznych wydarzeń, które snują się za bohaterami przez cały czas. Mamy okazję poznać tę opowieść z dwóch punktów widzenia: Mei Lien oraz Inary. Obie kobiety różnią się - są jak ogień i woda. Bohaterki nadały powieści wyjątkowego charakteru i mogłam z niezwykłą przyjemnością zagłębić się w tej orientalnej przygodzie.

Kelli Estes na koniec książki wspomina, iż jest to historia oparta na faktach historycznych. Prześladowanie Chińczyków miało miejsce w Ameryce, a nienawiść białych ludzi wobec nich było tragiczne w skutkach. Jestem pod wrażeniem tego, z jaką łatwością autorka przeniosła na karty swojej powieści te wydarzenia i opisała wątek dyskryminacji rasowej.

Niektóre z postaci występujących w tym utworze nie zdołały zaskarbić sobie mojej sympatii. Udało się to jednak Mei Lien, którą podziwiam. Kobietę spotkał tragiczny los: w swojej rodzinnej miejscowości doznała krzywdy ze strony innych mieszkańców, a następnie straciła najbliższych. Mei Lien była zmuszona przejść ogromną metamorfozę, która uczyniła z niej silną i odważną bohaterkę.
Inara wydawała mi się natomiast nieciekawą postacią. Prawdę często wolała zastąpić kłamstwem, dlatego momentami odbierałam ją jako egoistyczną dziewczynę. Mimo wszystko, t
rzymałam za nią kciuki, aby spełniła swoje marzenie i stworzyła cudowny butikowy hotel na wyspie Orcas.

Jedwabna opowieść to misternie utkana historia, od której nie można się oderwać. Losy Mei Lien oraz Inary poruszają najczulsze struny duszy czytelnika. Zachęcam Was do poznania Jedwabnej opowieści. Otrzymacie utwór, który sprawi, że w oczach pojawią Wam się łzy.

Ocena: 7/10

Jedwabną opowieść przeczytałam dzięki uprzejmości Księgarni Tania Książka. Bardzo dziękuję!

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

7 komentarzy:

 1. Kolejna recenzja, jaka sprawia, że chciałabym sięgnąć po tę książkę... I to bardzo. :) Mam nadzieję, że niedługo mi się to uda.
  Pozdrawiam,
  A.

  http://chaosmysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Do tej pory nie słyszałam jeszcze o tej książce, a szkoda. Problem dyskryminacji rasowej wciąż jest aktualny niestety, więc warto też czasem sięgać po książki, które go poruszają. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, masz rację - dyskryminacja rasowa jest współczesnym problemem. Miejmy nadzieję, że świat zmieni się na lepsze :)

   Usuń
 3. Jestem bardzo ciekawa czy mnie by zainteresowała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że przypadłaby Ci do gustu :)

   Usuń
 4. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda mi się zapoznać z tym tytułem ;)

  OdpowiedzUsuń