Historia pszczół | Maja Lunde

 
Historia małych, zachwycających stworzeń.

Anglia, 1857. William pragnie zostać znanym przyrodnikiem. Los nie przynosi mu jednak sławy, lecz żonę, gromadkę dzieci i mały sklep z nasionami. Porażka życiowa sprawia, że mężczyzna pogrąża się w rozpaczy. Gdy wpada jednak na pomysł zbudowania nowoczesnego i ulepszonego ula, zabiera się do pracy.
Stany Zjednoczone, 2007. George ma pole pełne uli. Zafascynowany nimi mężczyzna pragnie pozostawić po sobie dziedzictwo, jednak jego syn nie pali się do rozwijania rodzinnego interesu.
Chiny, 2098. Tao żyje w jedynym miejscu na Ziemi, gdzie ludzie dali sobie radę po przerażającej katastrofie. Codziennie wcześnie wstaje i wraz z innymi obywatelami idzie na pola zapylać ręcznie drzewa owocowe. Kobieta pragnie dać swojemu synowi szansę na lepsze życie, lecz nagła sytuacja sprawia, iż Tao musi o niego zawalczyć...

Historia pszczół to najnowsza powieść norweskiej autorki, Mai Lunde. W swoim utworze poruszyła bardzo ważny temat, jakim jest masowe wymieranie pszczół. Aktualnie nadal prowadzone są badania, dlaczego tak się dzieje. Maja Lunde uświadamia czytelników, jak ważne jest zabieganie o życie tych małych stworzeń i do czego może doprowadzić ich zniknięcie. 

Historia pszczół napisana jest barwnym językiem. Autorka bardzo zręcznie połączyła trzy różne historie w spójną całość i prowadzą one do zaskakującego zakończenia. Niekiedy czułam się jednak znużona brakiem jakiejkolwiek akcji i czekałam z niecierpliwością na rozwój wydarzeń. Takich momentów było w tej powieści sporo.

Maja Lunde przedstawiła również relację rodzic-dziecko w sposób bardzo rzeczywisty. Trzy historie zawierają mieszankę miłości, braku akceptacji, nieufności, marzeń czy niespełnionych pragnień. Autorka przedstawiła bardzo współczesny problem, co czyni Historię pszczół jeszcze bliższą sercu czytelnika.

Historia pszczół to niezwykle mądra książka, która potrafi zauroczyć od pierwszego rozdziału. Czułam się, jakbym przeniosła się w czasie do zupełnie innego świata, gdzie pszczoły są zagrożone, a co za tym idzie - życie ludzi także. Dajcie się oczarować tej niezwykle ambitnej powieści i pozwólcie, żeby pszczoły wkradły się do Waszych serc.

 Ocena: 8/10

 Historię pszczół otrzymałam od Wydawnictwa Literackiego. Bardzo dziękuję!

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

4 komentarze:

  1. Mam na nią ochotę już od jakiegoś czasu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wydaje się być bardzo ciekawą i jednocześnie mądrą książką. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam ten tytuł na swojej liście ;)

    OdpowiedzUsuń