Miniaturzystka | Jessie Burton

Miniaturzystka. Obserwatorka kukiełek budujących swój własny los.


Do Amsterdamu przybywa osiemnastoletnia Petronella Oortman, która po poślubieniu zamożnego i znanego kupca, chce się do niego wprowadzić. Drzwi nie otwiera jej jednak mąż, tylko ponura panna Marin - siostra mężczyzny. Nieobecność mężczyzny powoduje, iż Nella czuje się niekonfortowo w zastanej sytuacji. Pewnego dnia, Johannes przynosi cudowną szafkę, która okazuje się być repliką ich domu. Petronella zachwycona prezentem postanawia wynająć miniaturzystkę, aby stworzyła mebelki potrzebne do umeblowania pokoi. Dziewczyna nie musi czekać na przesyłkę, jednak jej zawartość staje się dla Nelli początkiem koszmaru. Czy miniaturzystka będzie kierować losem rodziny Brandtów?

Gdy skończyłam Miniaturzystkę i odłożyłam ją na półkę, zaczęłam zastanawiać się nad tą powieścią. Wydana całkiem niedawno bestsellerowa książka Jessie Burton zawładnęła całą blogosferą w Polsce, jak i poza nią. Zachwalana przez krytyków i ceniona przez czytelników Miniaturzystka  sprawiła, iż wszyscy zamarli w zdumieniu i poddali się magii tej powieści. Czy mi również dane było rozpłynąć się z zachwytu?

Miniaturzystka to doskonała powieść, której akcja toczy się w Amsterdamie. Klimat XVII wieku towarzyszył mi przy każdej stronie i ukazywał piękno całego miasta. Jessie Burton wykreowała niesamowity krajobraz, który sprawiał, iż można było dokładnie wyobrazić sobie kunsztowne zabytki i wyposażenie domów. Autorka niezwykle dobrze poradziła sobie z przedstawieniem drabiny społecznej oraz istotnego znaczenia religii w tamtych czasach.

Problematyka książki skupia się głównie wobec odnalezienia się w nowym otoczeniu oraz zrozumienia brutalnej rzeczywistości. Główna bohaterka wpadała bardzo często w kłopoty i jej ciekawość doprowadzała do kulminacyjnych momentów pomiędzy mieszkańcami Amsterdamu. Sytuacje hartowały Petronellę i przygotowywały ją na tragiczne skutki niektórych czynów, którym nie mogła zapobiec.

Napisana niesamowicie i z rozmachem książka Jessie Burton to dzieło literackie, które powinno się przeczytać. Kunszt pisarski autorki posiada wiele zalet. Miniaturzystka to powieść idealna pod każdym względem. Zaopatrzcie się w egzemplarz tej niesamowitej powieści. Popijając gorącą czekoladę siądźcie w wygodnym fotelu  i zagłębcie się w historię, z której nie da się już wyplątać.

Ocena: 10/10

Przeczytanie tej fenomenalnej powieści, jaką jest ''Miniaturzystka'' umożliwiło mi Wydawnictwo Literackie, za co serdecznie dziękuję!Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

14 komentarzy:

 1. Mała Pisareczka10 stycznia 2015 14:20

  Chcę, chcę, chcę :3
  Koniecznie!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dużo dobrego słyszałam o tej książce i chętnie bym ją przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Aleksandra Wacław10 stycznia 2015 14:58

  Jestem strasznie ciekawa tej książki, nie mogę się doczekać tego, aż ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam chyba jeszcze nic złego o tej książce. Kompletnie nic! To musi o czymś świadczyć ;) Zdecydowanie muszę mieć w swojej biblioteczce <3


  http://czytanie-i-ogladanie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaczytana bez pamięci10 stycznia 2015 19:30

  Mam tę książkę i już nie mogę się doczekać aż ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Katie -Niepoprawna Romantyczka10 stycznia 2015 19:43

  Muszę ją mieć. Miniaturzystka stała się moim absolutnym must have!

  OdpowiedzUsuń
 7. Moja ciekawość rośnie z każdą kolejną recenzją tej książki. Nie mogę się doczekać, aż dostanę ją w swoje ręce. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszyscy ją zachwalają, mimo to nie mam ochoty po nią sięgnąć. Jednak nie zaprzeczam że moje zdanie może kiedyś się zmienić. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem nią coraz bardziej zaintrygowana. Pora chyba w końcu rozejrzeć się za tą powieścią :)

  OdpowiedzUsuń
 10. No kochana, narobiłaś mi ogromnego smaka na książkę! ;) Zapisuję ją do swojej listy! Natychmiast! ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Od dawna na nią poluję i wkrótce z pewnością przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciągle mam jakieś obawy przed sięgnięciem po tę książkę, jednak chyba się zdecyduję. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Właśnie jestem w trakcie lektury i jestem nią zachwycona :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Brzmi niezwykle intrygująco! :)

  OdpowiedzUsuń