English Matters | Wydanie Specjalne {8) 2013
Jestem po lekturze wydania specjalnego czasopima English Matters. Numer 8/2013 poświęcony jest tradycjom i zwyczajom Wielkiej Brytanii. 


Numer zaczyna przegląd corocznych imprez - po jednej na każdy miesiąc roku. Startujemy w styczniu w miejscowości Whittlesea z festiwalem słomianego niedźwiedzia, a kończymy w grudniu na święcie palenia zegarów. Jest to nowe święto – festiwal obchodzony jest w dniu przesilenia zimowego (21 lub 22 grudnia, w zależności czy mamy rok przestępny).
Co dokładnie dzieje się podczas każdej z tych imprez dowiecie się z tekstu. Nie sposób jednak się nudzić :)

Melodię brytyjskiego hymnu „God save the Queen” zna każdy. Nie każdemu obywatelowi Królestwa hymn się podoba.
Jakie pieśni mogą zastąpić obecny hymn – w numerze. Sam hymn jest pretekstem do przeglądu najważniejszych utworów stworzonych w Wielkiej Brytanii. Ograniczona ilość miejsca w czasopiśmie pozwala na zapoznanie się z zaledwie kilkoma z nimi.
Będąc już przy hymnach – następny artykuł jest lekcją języka angielskiego na podstawie piosenki „ I will survive” Glorii Gaynor. Piosenka ta stała się hymnem pewnej społeczności...
Z pośród artykułów zainteresował mnie również tekst poświęcony uniwersytetom W Oxfordzie i w Cambridge. Są to jedne z najstarszych uniwersytetów na świecie (XI i XIII w.).
Lista osób, które są absolwentami lub pracowały na tych uczelniach jest imponująca. Same uczelnie (nazywane wspólnie Oxbridge) rywalizują ze sobą nie tylko na polu naukowy, ale również w wioślarstwie i w.... sprawdźcie w tekście.
Polecam również artykuł o mieście w mieście, czyli Londynie. Nie chodzi przy tym o np. Chinatown ale o administracyjną część Londynu z I w. naszej ery, która ma własną policję czy zarząd.

Podsumowując numer poświęcony Wielkiej Brytanii – czyta się go bardzo ciekawie. Dużo informacji, wiele nowych słówek.
Warto poświęcić czas i pieniądze na to wydanie.
Polecam!!

Ocena: 10/10


Dziękuję!


Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

1 komentarz:

  1. Też akurat dzisiaj o numerze pisałam :) Bardzo dobrze przygotowany, dużo świetnych artykułów :)

    OdpowiedzUsuń